1. Anasayfa
  2. Genel

Epic Games FTC Tarafından Büyük Para Cezasına Çarptırıldı!

Epic Games FTC Tarafından Büyük Para Cezasına Çarptırıldı!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri son dakika bilgisi olarak elimize ulaşan bir habere göre Epic Games adlı oyun şirketine çok büyük bir para cezası kesildi. Oyun Dünyasını ve Epic Games tutkunlarını şaşkına uğratan habere gelin beraber bakalım.

Epic Games, Fortnite yapımcısının çocuklar için çevrimiçi gizlilik yasalarını ihlal ettiği ve kullanıcıları video oyununda istenmeyen satın almalar yapmaları için kandırdığı iddiaları üzerine ABD Federal Ticaret Komisyonu FTC devreye girdi.

Bu amaçla şirket, ebeveynlerinin iznini almadan 13 yaşın altındaki Fortnite oyuncularının kişisel bilgilerini toplayarak Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını COPPA ihlal ettiği için toplamda 520 milyon dolarlık rekor bir para cezası ödeyecek. Üstelik bu ceza ile 2022 yılının en yüksek cezasını alan şirket olarak 2022 yılını kapatması bekleniyor.

Ayrıca, yanlışlıkla satın alma yapmak için hile ile kandırılan ve ebeveynlerin veya kart sahibinin herhangi bir eylemi veya onayı gerekmeden çocukların oyun içi içerik satın alma yoluyla yetkisiz ödemeler yapmasına izin veren müşterilerin tazmin edilmesi için 245 milyon dolar ödeyecek olan şirket için soruşturma da sürüyor.

Adalet Bakanlığı Epic Games, adları, E-posta adresleri ve oyuncuların ilerlemesini, satın almalarını, ayarlarını ve arkadaş listelerini takip etmek için kullanılan tanımlayıcılar dahil olmak üzere çocuklardan kişisel bilgilerinin izinsiz toplandığı konusunda gerçek bilgiye de ulaştığını duyurdu.

Çocukların Kişisel Bilgileri İzinsiz Kullanıldı!

Epic Games ebeveynlere çocukların kişisel bilgilerini topladığını hiçbir şekilde bildirmeden COPPA Kuralının gerektirdiği şekilde bu bilgi toplama için doğrulanmış ebeveyn onayı alan bir sisteme bile sahip olmadığı için ayrıca suçlanıyor.

Amerikalı video oyun geliştiricisi, çocuk ve genç Fortnite oyuncularının görünen adlarını herkese açık olarak yayınlama ve onları yetişkin oyuncularla doğrudan temasa sokma, onları zorbalık ve tacize maruz bırakma sürecinde sesli ve yazılı sohbet ayarlarını varsayılan olarak etkinleştirmek için 6 ay önce de bir sohbet kanalı güncellemesi yayınlamıştır, bu konuda Adalet Bakanlığı dosyasında yerini aldı.

Epic Games FTC Tarafından Büyük Para Cezasına Çarptırıldı!

FTC yaptığı bir açıklama ile konuyu şöyle özetliyor;

”Buna ve çocukların oyun oynarken cinsel taciz de dahil olmak üzere taciz edildiğine dair raporlara rağmen, şirket varsayılan ayarları kapatmaya bir süre direndi.”

FTC Sözcüsü

Kişisel Veriler ve Sesli Sohbet Konusunda Kullanıcıları Kızdıran Yöntem!

Şirket bunların yanında Epic Games’i kullanan ebeveynler tarafından çocuklarının kişisel verilerini silmek için zorlamakla ve sesli sohbeti devre dışı bırakma seçeneğini bulmayı zorlaştırmakla da suçlanmış durumda.

Önerilen anlaşmanın bir parçası olarak alınan karara göre ebeveynler onay vermedikçe şirketin çocuklar için sesli ve yazılı iletişimleri açması yasaklandı. Ayrıca, COPPA kuralını ihlal ederek daha önce topladığı tüm verileri silme talimatı verildi.

Şirket, mahkeme kararına bir haftalık bir sürecin ardından cevaben anlaşmayı kabul ettiğini duyurdu.

ve şöyle bir açıklama yaptı;

”Epic Games olarak tüketiciyi korumada ön planda olmayı ve oyuncularımıza en iyi deneyimi sağlamayı istiyoruz.”

Epic Games Yetkilileri

FTC Başkanı Konu İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı.

FTC Başkanı Lina M. Khan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu;

”Epic, genç Fortnite oyuncularına zarar veren gizliliği ihlal eden varsayılan ayarları kullandı. Kamuoyunu, özellikle de çocukları ve gençleri çevrimiçi gizlilik ihlallerinden korumak Komisyon için en önemli önceliktir ve bu uygulama eylemi, işletmelere FTC’nin bu yasa dışı uygulamalara karşı sert önlemler aldığını açıkça ortaya koymaktadır.”

Lina M. Khan

Epic Games için bir süre daha yasal süreç devam ediyor olacak. Ayrıca oyun ve sohbet odalarında dondurma veya bazı değişiklikler olması bekleniyor buda yasal sürecin bir parçası olarak oyunculara yansıyacak. Son yıllarda oyun dünyasında yaşanan benzer sıkıntılar oyuncuları oldukça tedirgin etmekte, benzer sıkıntıların yaşanmaması adına oyuncuların kullanıcı sözleşmelerini güncel olarak çok dikkatli şekilde okumaları ve çocuklarını sürekli olarak gözetim altında tutmaları önemli, bunların yanında ebeveyn denetimlerini kontrol altına almaları da gerekiyor.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın.

Yenilikler ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

Windows 11 İncelemesi Yeni Özellikler Neler?

JOGGER HİBRİT 140 Dacia’nın ilk hibrit motorlu modeli

En yaygın siber saldırı yöntemleri nelerdir?

Kaspersky: 2023’te tüketicileri bekleyen tehditler neler?

TECH DERGİ Instagram adresimiz.

TECH DERGİ Facebook adresimiz.

TECH DERGİ Linkedin adresimiz.

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir