OTONOM SÜRÜŞ VE OTONOM SÜRÜŞÜN BEŞ SEVİYESİ
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

OTONOM SÜRÜŞ VE OTONOM SÜRÜŞÜN BEŞ SEVİYESİ

SEVİYE BEŞ: TAM OTOMASYON

Otonom sürüş seviye 5

Son seviye olan tam otonom araçlar ise her türlü hava koşullarında aracın hiçbir insan müdahalesine gerek duymadan, tamamen özerk bir sistem haline geldiği durumu kapsar. Sonuç olarak ne bir direksiyon simidine ne de bir gaz veya fren pedalına ihtiyaç duyulmayacaktır.

Otonom sürüş, en nihayetinde aracı bir şoföre dönüştürmüş olacak. Bununla birlikte araç tasarımı konusunda da radikal değişikliğe gidilmesi gerekecek. Çünkü sürücüler artık aracı sürmek ve dikkat etmek zorunda kalmayacaklardır.

Yapay zekâ ile gerekli manevraları gerçekleştirebilen, çevre kontrolü ve trafik yoğunluğu gibi durumlarda bir insan gibi hatta insandan daha iyi kararlar alabilecek bu araçlar, kazaları neredeyse sıfıra indirgeyecek. Günümüzde trafik kazalarının %94’ünün insan hatası yüzünden meydana geldiğini göz önünde bulunduracak olursak, bu durumun yakın gelecekte değişeceğini söylemek mümkün.

Otonom sürüş hakkında fikirlerinizi ve bildiklerinizi yorum kısmında bizlere bildirebilirsiniz. Daha fazla bu tarz içerikler istiyorsanız yorum kısmında bizlere bildirebilirsiniz.

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir