OPPO Renovators Sanatçıları Sanal Bir Sanat Gösterisi Sergiledi
  1. Anasayfa
  2. Gelecek Teknolojileri

OPPO Renovators Sanatçıları Sanal Bir Sanat Gösterisi Sergiledi

OPPO Renovators sanatçıları, OPPO INNO DAY 2021’de dünyaca ünlü sanatçıların sanat ve teknolojiyi nasıl buluşturduğunu gösterme hedefiyle geliştirdiği INNO WORLD adlı sanal dünyada sanal bir sanat gösterisi sergilediler. Ziyaretçiler, INNO WORLD’deki Renovators galerisini ziyaret ederek kendilerini bir sanat ve teknoloji sergisinde bulabiliyor.

Dünyanın önde gelen lider akıllı ürün markası OPPO INNO DAY 2021’de en yeni teknolojilerini ve ürünlerini sergilemenin yanında dünyaca ünlü sanatçıların sanat ve teknolojiyi nasıl buluşturduğunu gösterme hedefiyle geliştirdiği INNO WORLD adlı sanal dünyayı da tanıttı. Ziyaretçiler, INNO WORLD’deki Renovators galerisini ziyaret ederek kendilerini bir sanat ve teknoloji sergisinde bulabiliyor. Galeri, yaratıcı fikirlerden oluşan bir koleksiyon ile günümüz gençlerinin toplumu nasıl gördüğüne dair bir bakış sunuyor.

Plants Autonomy Dijital Bir Bitki ve İnsan Ekosistemini Simüle Ediyor

Günümüzün hızlı ve tempolu modern yaşam tarzı sayısız sosyal ve çevresel sorunu da beraberinde getiriyor. Kaynakların kıtlığı ve çevresel bozulma gibi sorunları azaltmak için, sürdürülebilir kalkınma bir çözüm sunabilir. Çin’den Wuhan’lı genç bir sanatçı olan Liang Xiao ve ekibi, ‘akıllı’ bitkilerde büyüme tahminleri yapmak için biyolojiyi, malzeme bilimini ve parametrik istatistikleri birleştirmeye çalışıyor. Grafikler ve deneysel müzik aracılığıyla oluşturulan animasyonlar, bitki köklerinin sürdürülebilir malzemelere ve bir veri iletim şekline dönüştürülme olasılığına ışık tutuyor. Sanat eseri, bitki ekosistemlerinin insan yapımı alanlar üzerindeki egemenliğine dikkat çekiyor ve gelecekte bitkilerin bağımsız yaşayabilmesi için gerekecek alanla ilgili hesaplamalar yapıyor. Çalışma, üretim için malzeme seçiminden doğayla ilişkimizi ele almaya kadar, geleceğin insanlarına yeni bir bakış açıları ve olası çözümler sunuyor. 

Plants Autonomy adlı sanat eseri, bir video çalışmasında dijital bir bitki ve insan ekosistemini simüle ediyor. Video, gelecekteki yaşam alanında ihtiyaç duyulacak mobilyaları parametrik olarak öngörüyor. Kavramsal grafiklerin yanı sıra, Liang Xiao ve ekibi, aktif olarak biyo-üretimi dijitalleştirmek ve bitki köklerini büyük ölçekte yetiştirip prototip mobilya parçalarını somutlaştırmak için çalışıyor. 

OPPO Renovators Sanatçıları Sanal Bir Sanat Gösterisi Sergiledi

AutoGene Sanat Eserinin Çevreyi Korumasında Halkı Bilinçlendiriyor

AutoGene adlı sanat eseri ise ilk başta sade bir heykel izlenimi veriyor. Ancak bir düğme hareketiyle, sıradan görünen şemsiyeler, canlanan sihirli nesnelere dönüşüyor. Dairesel dizilim, şemsiyeler genişledikçe ve daraldıkça soyut ve değişken desenler oluşturuyor ve meydana gelen çarpıcı kontrastla birleşiyor. AutoGene, bir gün aniden sanat eserlerinde kullandığı malzemelerin çevreye zarar verdiğini fark eden Alman sanatçı Peter Wilhelm Holden tarafından yaratıldı. Bu nedenle Holden, sanat eserinin geri dönüşümünü sağlayan bu malzeme aracılığıyla, çevrenin korunması konusunda halkı bilinçlendirmek istedi.

Sanatçı asistanlığı yapmanın ve sahne tasarımcısı olarak çalışmalarının dışında Holden, zamanının çoğunu uzun yıllar sanat eserleri yaratarak geçirdi. Leipzig’de eski bir sanayi bölgesinde 2 yıl elektriksiz, susuz ve maddi desteksiz yaşadı. Ancak parası olduğu sürece kendini sanata adadı. İnsanın sanatçı olduğu anın ‘kendini sanatçı olarak tanımladığı an’ olduğuna inanıyor. Onun zengin yaşama deneyimi, eserlerindeki derin toplumsal yansımalarla kendini gösteriyor.   

Autogene

DreamCatcher-O, Hayal Etmenin Devamlılığını Sağlıyor

Los Angeles’ta düzenlenen 1984 Olimpiyat Oyunlarındaki trapezler, DreamCatcher-O eserinin tasarım konseptine ilham verdi. O dönemde trapezler, herkesin hayalini süslüyordu ve geleceğin teknolojisine olan özlemi yansıtıyordu. Buradan yola çıkarak, Çin’in Chengdu kentinden Xinyi Zhao (Mavis Zhao) adlı genç sanatçı, daha fazla mekanik unsur ekleyerek, gençlerin hayallerinin koruyucusu olan OPPO’nun Ollie karakterini yeniden tasarladı. Her hayalperesti dünyada parlayan bir ışık olarak gören DreamCatcher-O adlı sanat eseri, onla birlikte çalışanların hayallerini koruyor.

Ollie, bu sanat eserinde gizemli ve parlak renkli bir uzay kıyafeti giymiş bir düş kapanı olarak yer alıyor. Sırt roketi ve koruyucu bölmeler, bilim ve teknolojinin gelecekteki gelişimine yönelik gençlerin güvenini ve vizyonunu gösteriyor. Xinyi ayrıca düş kapanını rüyaları yakalama ve koruma kavramını yansıtmak üzere görselleştirdi. Kendini kucaklama şekli, sakinliğe ve koruyuculuğa işaret eden Ollie karakteri, hayallerin koruyucusu olarak temsil ediliyor.

OPPO Renovators Sanatçıları Sanal Bir Sanat Gösterisi Sergiledi

Ayrıca, ziyaretçilerle etkileşime girmeyi bekleyen daha fazla seçkin sanat eserleri de INNO WORLD’de yer alıyor. Örneğin, High Light, insanların ışık ve boşluk arasındaki sınır algısını güçlendirirken Revival ise medeniyetin geleceğini uzay perspektifinden tartışmaya açıyor. Light Planting Projesi, yeni bir inanç olarak ışıkla denizin derinliklerine göç edeceğimizi öngörüyor. Edge of Chaos adlı eserde dansçılar, kaotik Mandelbrot setiyle birlikte dans ediyor. Ollie’s Space Dream ise dünyayı çevreleyen uçsuz bucaksız bilinmeyeni keşfe çıkıyor. Sanat eserleri, genç sanatçıların teknolojiyi nasıl gördüğünü yansıtıyor ve ziyaretçilere insanlığın geleceğini yeniden hayal etmeleri için yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

OPPO Gençlerin Hayallerini Gerçekleştirmeleri İçin Desteğini Sürdürecek

Gençlerin gücüne her zaman inanan OPPO, 2019’da OPPO Renovators Projesi’ni başlattı. Program, dünyanın dört bir yanındaki gençlerin tutkulu oldukları alanları keşfetmesini ve inovasyon yapmasını teşvik ediyor. OPPO, gençlerin hayallerini gerçekleştirmeleri için desteğini sürdürecek ve gençlerin yaratımlarını, yeteneklerini sergilemeleri ve toplumla ilgili değerli bakış açılarını ifade etmeleri için bir platform görevi görerek onlara hizmet etmeye devam edecek.

Daha fazlasını keşfetmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir