New York eyaleti, elektronik için ilk kez ‘onarım hakkı’ yasasını onayladı
  1. Anasayfa
  2. Genel

New York eyaleti, elektronik için ilk kez ‘onarım hakkı’ yasasını onayladı

iFixit, yeni önlem nedeniyle 'tamirlerin daha ucuz ve daha kapsamlı hale gelmesi gerektiğini' söylüyor

New York eyalet meclisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin elektroniği kapsayan ilk “onarım hakkı” yasasını onayladı. Adil Onarım Yasası olarak adlandırılan önlem, eyalet sınırları içinde “dijital elektronik ürünler” satan tüm üreticilerin alet, parça ve onarım talimatlarını hem tüketicilere hem de bağımsız mağazalara sunmasını gerektirecek.

Yasama meclisi geçtikten sonra, tedbiri desteklemesi beklenen Vali Kathy Hochul’un imzasını bekliyor. Tedbir yasalaştıktan bir yıl sonra yürürlüğe girecek. iFixit gibi kendi kendine onarım grupları, duyurunun ardından bir blog yazısında kararı “tamir için dev bir adım” olarak nitelendirerek kararı alkışladı.

Yazıda, “Bu tasarının kabulü, onarımların daha ucuz ve daha kapsamlı hale gelmesi gerektiği anlamına geliyor: Kendi eşyalarını tamir etmek isteyenler bunu yapabilir” deniyor. “Daha önce üreticiler tüketicileri üretici tarafından yetkilendirilmiş mağazaları kullanmaya zorlayabilirken, şimdi rekabet etmek zorunda kalacaklar.”

Elektronik için geniş çapta uygulanan ilk yasa tasarısı

New York eyaleti, elektronik için ilk kez 'onarım hakkı' yasasını onayladı

Hareket, tüketicilerin satın aldıkları malları tamir etme ve yenileme haklarını zorlamaya yönelik sürekli federal baskının ardından geldi. Geçen yıl, Başkan Joe Biden, Federal Ticaret Komisyonu’nu (FTC) onarım haklarını uygulamaya çağıran bir icra emri yayınladı, bu hareket, gelen çoğunluk komisyon üyeleri tarafından alkışlandı.

New York, faturayı tamir etme hakkını geçen ilk eyalet değil, ancak elektronik için geniş çapta uygulanan ilk yasa tasarısı. Önceki bir Massachusetts yasası otomobil verilerine odaklanmıştı ve bu yılın başlarında Colorado, elektrikli tekerlekli sandalyeler için onarım hakları sağlayan bir yasa tasarısı geçirdi. New York faturasının dili, ev aletleri, tıbbi cihazlar ve tarım ekipmanları için istisnalar içeriyor – sonuncusu savunucular için özel bir parlama noktası oldu.

Yine de, yasanın New York eyaletinin sınırlarının çok ötesinde bir etkisi olması muhtemeldir. Artık New York’ta mal satan üreticilerin onarım kılavuzlarını kullanıma sunmaları gerektiği için, bu kılavuzların hızla tüm dünyada kullanıma sunulması muhtemeldir. Daha istilacı yazılım önlemleri de uygulanamaz hale gelecek ve bu da elektroniklerin tasarlanma ve bakımında geniş değişikliklere yol açabilecektir.

Kaynak: THE VERGE

Instagram Reels için yeni özellikler geliyor

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir