Musixen, Web Summit 2022 PITCH’te shortlist’e kalmayı başardı
  1. Anasayfa
  2. Startup

Musixen, Web Summit 2022 PITCH’te shortlist’e kalmayı başardı

Uygulama tabanlı canlı akış performans platformu Musixen,  Avrupa’nın en büyük ve en önemli teknoloji etkinliği Web Summit bünyesinde düzenlenen girişim yarışması PITCH’te shortlist’e kaldı. Dünyanın önde gelen girişimlerini sahnede yarışmak için bir araya getiren PITCH’in final heyecanı, 1-4 Kasım günlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da yaşanacak.

Canlı yayın performansları aracılığıyla geniş kitleleri müzisyenler, performans sanatçıları ve mekanlara bağlayan dijital platform Musixen  yurt içi ve yurt dışı atağını sürdürüyor.  2020 yılında kurulan ve kısa zamanda no-name veya bilinirliği olan 10 binin üzerinde müzisyenin sisteme kaydolarak gelir elde etmesini sağlayan, ayda ortalama 4 bin 500 saatten fazla bir canlı yayın gerçekleştiren ve 1,5 milyondan fazla kez indirilerek aylık 250 bin aktif kullanıcıya ulaşan platform, şimdi de erken aşama girişimcilik dünyasının devleriyle dünyanın en önemli teknoloji etkinliği Web Summit 2022 dahilindeki PITCH’te yarışacak. Her biri potansiyeli, benzersizliği ve dünyayı değiştiren fikirleri nedeniyle Web Summit ekibi tarafından seçilen 104 girişimle birlikte shortlist’e kalmaya hak kazanan  Musixen,  1-4 Kasım günlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da yaşanacak final çekişmesi için geri sayıma başladı. 

musixen uygulaması

Web Summit’te  bu yıl küresel markaların dahil olduğu oturumlarda 900’den fazla konuşmacı yer alacak. 4 gün sürecek etkinliğe 2 bin 500’den fazla gazeteci, farklı sektörlerden gelen 1,000’den fazla yatırımcı ve iş ortağıyla birlikte 70 binin üzerinde katılımcının dahil olması bekleniyor.

Web Summit’in en heyecanlı ve dikkat çekici ayaklarından  biri olan PITCH ise bugüne kadar 5 milyon euro’dan daha az fon alan ve son üç yılda iş modelinde fark edilir bir değişiklik yapmamış alpha ve beta girişimlerine açık. Bu yıl toplamda 2 binden fazla girişimin yer alacağı Web Summit’te PITCH’e katılım hakkı kazanan girişimciler, üç gün boyunca yaratıcı çözümlerini ve ürünlerini jüri önünde katılımcılarla paylaşarak sorunları çözmeye odaklı iş modelleri, daha önce düşünülmemiş yaratıcı çözümleri, küresel ölçekte fark yaratacak ürünleriyle ön plana çıkmaya çalışacak. 

2022’in ilk yarısında önceki seneye göre kullanıcı sayısında %130’e yakın, yer aldığı pazarlar açısından %300 üzerinde hacim yakalayan Musixen, süreç içerisinde toplamda 3 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 23,6 milyon dolara ulaştırdı. Bu yatırımlarla birlikte teknolojik kaslarını geliştirme, globalde hizmet verdiği ülke, kullanıcı ve sanatçı sayısını artırma yönünde çalışmalarını hızlandıran platform, kısa bir süre önce Nijerya’da deneme yayınlarına başlayarak Nijerya’dan 400’den fazla müzisyen başvurusu aldı.

Musixen, Nijerya özelinde başlattığı Sahra Altı Afrika açılımının ardından Meksika pazarına da girerek operasyonlarını Güney Amerika kıtasına taşıdı. Girişim şirketi, 2023 sonuna kadar Afrika, Latin Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’da büyümeye odaklanmış durumda. 2024 yılı hedefi ise  Musixen’i tamamen global bir oyuncu yapacak olan Kuzey Amerika pazarına girmek.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir