Mobil uygulama geliştirenler nelere dikkat etmeli?
  1. Anasayfa
  2. Genel

Mobil uygulama geliştirenler nelere dikkat etmeli?

Bir mobil uygulamanın daha çok tercih edilmesi için ise uygulama geliştiricilerin dikkat etmesi gereken unsurlar neler? Medianova Aksela mobil uygulamaların optimum hız göstermesini sağlayan bir çözüm sunuyor.

Mobil uygulamalara olan ilgi artış göstermeye devam ediyor. Bir mobil uygulamanın daha çok tercih edilmesi için ise uygulama geliştiricilerin dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulması için hız ve güvenlik faktörleri öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Dimensional Research tarafından yapılan araştırma sonuçları; kullanıcıların yüzde 53’ünün bir uygulama çökerse uygulamayı terk ettiğini, yüzde 41’inin de uygulamanın en az 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediğini ortaya koyuyor. Yerli ve global teknoloji şirketi Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Medianova Aksela ile mobil uygulamaların optimum hız göstermesini sağlayan bir çözüm sunuyoruz. E-ticaret, OTT, oyun ve daha birçok sektördeki pazar liderleri, kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için Aksela’yı kullanıyor” diyor. 

Mobil uygulamalar sundukları çözümlerle hayatı kolaylaştırıyor. Kullanıcılara işlevsel bir uygulama sunmak için ise birçok bileşenin bir araya gelmesi gerekiyor.
Yapılan araştırmalar bir mobil uygulamanın tercih edilmesindeki öne çıkan faktörün ‘hız’ olduğunu ortaya koyuyor. Ödeme, e-ticaret ve haritalama gibi diğer bulut hizmetleriyle entegrasyon ve etkileşim için farklı Application Programming Interface’ler (API) kullanılıyor. Mobil uygulama kullananların sayısındaki artış işlem trafiğini artırırken uygulamaların da performansını büyük ölçüde etkiliyor. Arayüzler uygulamanın diğer yazılımlarla veri alışverişi yapmasına izin verirken, bu süreçte ağ bant genişliğinden dolayı gecikmeler yaşanabiliyor.

Uygulamaların performans ve hızı kurumların itibarını etkiliyor

Uygulama performansının kurumların itibarı üzerinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Artan trafik, kullanıcıların kritik hizmetlere en çok ihtiyaç duydukları anda erişimini engelleyebiliyor. Bu tür sorunlar markanın değerinde uzun süreli hasara neden olabilir. Google, arama motoru sonuçlarında üst kısımlarda, kullanıcıların arama sorgularıyla ilgili uygulamalar önerir. Yavaş çağrılardan kaynaklanan gecikme, mobil uygulamanın Google’daki konumunu da olumsuz etkileyebilir” dedi.
Ölçeklenebilirliğin de önemine değinen Sevim, “Geliştiriciler, yoğun saatlerde artan talepleri karşılamak için bilgi işlem kaynaklarını ölçeklendirebilmelidir. Yalnızca kaynak sunucuya güvenmek, trafik biriktiğinde ölçeklendirme yeteneğini sınırlar” diyor.


Güvenliğin önemi artmaya devam ediyor

Siber güvenlik, bir mobil uygulamanın daha çok tercih edilmesini sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. API arayüzlerinin uğradığı siber ataklar tüm platformun çalışmasını engelleyerek uygulamaya erişimi kesintiye uğratıyor. Bu sebeple mobil uygulamalarda sağlam bir güvenlik çerçevesinin kurulması gerekiyor. Genel ağlar aracılığıyla mobil cihazlar ve sunucular arasında veri aktarımı, kod enjeksiyonu gibi kötü amaçlı saldırılara karşı savunmasız olduğundan siber ataklar veri ve kullanıcı gizliliğini tehlikeye atan sorunlar arasında yer alıyor.


Medianova Aksela, optimum hız ve güvenliği bir arada sunuyor

Medianova Aksela ile mobil uygulamaların optimum performans göstermesini sağlayan bir hızlandırma çözümü sunduklarının altını çizen Serkan Sevim, “Medianova Aksela, geliştiricilerin hızlı, güvenli ve erişilebilir uygulamalar sürdürmesine olanak tanır. E-ticaret, OTT, oyun ve daha birçok sektördeki pazar liderleri kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için Aksela’yı kullanıyor*. Aksela ile DDoS atak koruma ve WAAP, Web Application & API koruma gibi birçok özellik sunuyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Tech dergi ile ilginizi çekebilecek bir çok güncel habere buradan ulaşabilirsiniz:

Logo Yazılım’ın kariyer fırsatı sunan staj programı başladı

Karşınızda ViewSonic ColorPro VP2786-4K monitör!

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir