Microsoft, Activision Blizzard’ı  Satın Alacak: Tüm Oyunları Game Pass’e Geliyor
  1. Anasayfa
  2. Oyun

Microsoft, Activision Blizzard’ı Satın Alacak: Tüm Oyunları Game Pass’e Geliyor

Microsoft, birkaç saat önce paylaştığı açıklamasıyla birlikte oyun dünyasının önde gelenlerinden Activision Blizzard’ı satın alacağını açıkladı. Satın alım miktarının 68,7 milyar dolar olduğu belirtilirken, bütün bu işlemlerin 2023 yılında tamamlanacağını hedefledikleri ifade etti.

Oyun dünyasında rekabetin giderek arttığı, akıllara gelinmeyecek stüdyo,yapım ve oyunların dev isimler tarafından satın alındığı günlerden geçerken bugün, oyun dünyasında deprem etkisi yapan bir gelişme yaşandı. Microsoft, bünyesinde Blizzard, King, Treyarch, Raven, Highmon, Beenox, Sledgehammer Games, Infinity Ward, Demonware ve Toys for Bob gibi geliştirici şirketleri bulunduran Activision Blizzard’ı satın alacağını açıkladı.

Sürpriz bir şekilde Microsoft’un internet sitesinde paylaşılan haberde Activison’ın Microsoft’a ne kadar mâl olduğu da paylaşıldı. Bu yapılan paylaşım açıklamasına göre Microsoft, Activision Blizzard’ı hisse adedine 95 dolar olmak üzere tamamı nakit olacak şekilde 68,7 milyar dolara satın alacak. Activison Blizzard’ın Microsoft’a katılmasıyla, bünyesindeki tüm yapımlar da Microsoft çatısına taşınacak şekilde ayarlanacak.

Microsoft, dünyanın üçüncü büyük oyun stüdyosu oluyor:

Bu medyayı sarsan satın alımla birlikte Microsoft, artık Blizzard ve King gibi stüdyoların elinden çıkan Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty ve Candy Crush gibi serilerin ve Major League Gaming gibi küresel e-spor aktivitelerinin de çatısı haline dönüşecek. Yani bunlara Microsoft aracılığı ile ulaşılacak. Ayrıca Activision Blizzard’ın oyunları, oyuncular için Microsoft Game Pass’e eklenecek. Microsoft, satın alımla toplam 30 oyun geliştirici stüdyoya ve ek yayın ve e-spor kabiliyetlerine kavuşacak. Bu şekilde daha büyük alanda çalışma imkanı sağlayacağı çalışanları, bizlere daha iyi ve üst seviye oyunlar ve içerikler çıkartabilecek.

Bu işlemin tamamlanmasıysa Microsoft’a bir unvanı daha kazandıracak. Microsoft, Activision Blizzard’ın satın alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından piyasa değeri açısından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi haline dönüşecek. Şirket, birinci sırada yer alan Tencent ve ikinci sırada yer alan Sony’nin ardından listenin üçüncü sırasına yerleşecek. Bu da Microsoft’un hem itibar hem hisse hemde müşteri açısından yere serilmesinin kolay olmayacağını bir kere daha bize göstermiş olmakta.

Microsoft, Activision Blizzard'ı Satın Alacak: Tüm Oyunları Game Pass'e Geliyor

Satın alma işlemi, olağan kapanış koşullarına, düzenleyici incelemenin tamamlanmasına ve Activision Blizzard’ın hissedar onayına tabi olacak. Anlaşmanın 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.

Yazımızın orijinal haile olan The Verge ‘ün yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel Microsoft haberleri ve oyun haberleri için bizi takip etmeyi unutmayın!

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir