1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Meta, gizlilik politikasını yeniden yazıyor

Meta, gizlilik politikasını yeniden yazıyor

Zaman zaman yaptığı gibi, eskiden Facebook olarak bilinen şirket, Hizmet Koşullarında yeni bir revizyon yaptı ve gizlilik politikasını güncelledi. Eski Facebook Veri Politikası artık Meta’nın Gizlilik Politikasıdır ve “anlamayı kolaylaştırmak ve sunduğumuz en son ürünleri yansıtmak için” yeniden yazılmıştır.

Bu revizyonla Meta, şirkete göre “bu politika güncellemesine dayanarak verilerinizi yeni yollarla toplamaz, kullanmaz veya paylaşmaz ve yine de bilgilerinizi satmıyoruz”. Bunun yerine, bu güncelleme dili değiştirir ve insanların her bir bölümün ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için örnekler ekler.

Yeni politikayı okuduktan ve eskisiyle karşılaştırdıktan sonra, bu iyi ya da kötü için geçerli görünüyor. Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi’nin kıdemli danışmanı John Davisson, The Verge’e yaptığı bir yorumda, bu politikanın verileri yeni yollarla paylaşmayacağı vaadinin kulağa hoş geldiğini, ancak “sorun şu ki, Facebook zaten kullanıcı verilerini endüstriyel platformlarda huni haline getiriyor” dedi. geniş bir hedefli reklam ekosistemine ölçeklendirin. Dolayısıyla statüko mahremiyet için iyi değil.”

Meta, politikalarını son birkaç yılda (örneğin 2014 ve 2018’de) bir kereden fazla daha basit ve okunması kolay hale getirme konusunda önerilerde bulundu ve bu düzen şimdiye kadarki en iyi işi yapabilir, ancak yardımcı olduğu kadar. insanlar neyi kabul ettiklerini anlarlar – Meta’ya daha fazla yardımcı olabilir. Örnekler eklemek, insanların hizmetin aniden herkesin fotoğraflarını satmaya başlayacağını düşündüğü 2012’de Instagram’ın hizmet şartları güncellemesiyle ilgili olay gibi, kuralların yanlış anlaşılmasını ve yanlış yorumlanmasını önlemeye yardımcı olur.

Meta, gizlilik politikasını yeniden yazıyor

Davisson, “En açık gizlilik politikasının bile uygulanabilir gizlilik haklarının veya veri işlemedeki yasal sınırların yerine geçmediğini” belirterek, Facebook kullanıcılarının farklı ayarları ve ayarları kapsayan düzinelerce iç içe menü de dahil olmak üzere 9.000 kelimelik senaryoları bir anlaşmada neyi kabul ettiklerini anlayabileceklerini düşünmeyi “gerçekçi olmayan” olarak nitelendirdi.

Meta’nın yeni Gizlilik Politikası menüsü

Yeni politika Facebook, Instagram, Messenger ve diğer Meta ürünleri için geçerlidir, ancak Facebook hesabı olmadan kullanılan WhatsApp, Workplace, Messenger Kids veya Quest cihazları için geçerli değildir (bunların kendi gizlilik politikaları vardır). “Gölge profiller”de bilgilerinin toplandığından endişe duyabilecek kullanıcı olmayanlar için politikalara ilişkin bilgiler burada listelenmiştir.

Meta ayrıca, Facebook’ta yaptığınız gönderileri kimlerin görebileceğini değiştiren yeni Kitle Kontrollerini kullanıma sunuyor. Araç, Genel, Arkadaşlar (+ etiketlenen herkesin arkadaşı), Yalnızca Ben veya gönderiyi göstereceğiniz veya ondan gizleyeceğiniz özel bir kişi seçimi olsun, en son kullandığınız hedef kitle ayarını varsayılan olarak ayarlardı. Şimdi, ayarlarınızdaki varsayılan seçiminiz ne olursa olsun, bir öncekinde başka bir şey kullanmış olsanız bile, yaptığınız her yeni gönderi için ilk başta orada olacak.

Meta, gizlilik politikasını yeniden yazıyor

Kaynak: THE VERGE

Yeni Ford Fiesta Türkiye’ye geldi

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir