Mango Pi MQ Pro geliştirici kart tanıtıldı!
  1. Anasayfa
  2. Ekstra Parçalar

Mango Pi MQ Pro geliştirici kart tanıtıldı!

Mango Pi MQ Pro geliştirici kart, RSIC-V tabanlı işlemcisi ile Raspberry Pi karşısında farklı bir şekilde ilerlemeyi planlıyor. Ancak Raspberry Pi ile rakip olabilecek mi?

Raspberry Pi markasının eğitim ile başladığı kariyer hayatında bu günlere gelmesine kadar pek çok iddialı rakip çıkmıştı. Ancak tahmin edildiği gibi hiç biri Raspberry Pi kadar yaygın ve istikrarlı olamadı. Şimdi ise Mango Pi şansını deniyor. Bakalım Raspberry Pi gibi gündem olup popüleriteyi kazanabilecek mi? Bütün bu sorulardan önce hadi gelin Mango Pi MQ Pro’yu tanıyalım.

Mango Pi MQ Pro geliştirici kart tanıtıldı!
Mango Pi MQ Pro

Mango Pi MQ Pro nedir?

Çin firması olan Mango Pi firması yine benzer şekilde geliştirici kartları konseptinde ilerliyor. Farklı olarak ARM işlemciler yerine RISC-V açık kaynak işlemcilerini tercih ediyor. Daha önce Mango Pi MQ adında kontrolcü tarzı bir kart duyurmuş olan firma, şimdi tam fonksiyonlu bir kart hazırladı.

Mango Pi MQ Pro adındaki geliştirici kartı, Allwinner firması tarafından tasarlanan ve 1GHz hızında çalışan tek çekirdekli 64-bit D1 işlemciyi temel alıyor. 512MB-2GB RAM seçenekleri olan kartta 1 adet USB Tip-C, HDMI, WiFi ve Bluetooth bağlantıları da yer alıyor. 

40-pin GPIO uyumlu olan kartın Ethernet ve USB Tip-A bağlantısı için bir eklenti kartın da test sürecinde olduğunu belirtmek istiyoruz. Tina Linux, Xboot, RTT-smart gibi dağıtımlara destek verdiği tahmin edilen geliştirici kartı RISC-V mimarisini merak edenler için alternatif olmayı amaçlıyor. Henüz kart için bir çıkış tarihi mevcut değil. Ancak kısa bir süre içinde çıkacağını umuyoruz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir