Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli
  1. Anasayfa
  2. İnceleme

Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri son yıllarda sayıları giderek artan Linux tabanlı İşletim sistemlerine ilgi de büyük bir oranda artmış durumda bizde sizler için en popüler dağıtımlar arasında yer alan ve Windows için ikinci alternatif gözüyle bakılan çok güzel bir Linux dağıtımını inceleyeceğiz.

Linux Mint en popüler masaüstü Linux dağıtımları arasındadır. ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Ubuntu’dan sonra en çok kullanıcıya sahip dağıtım Linux Mint’dir. Tüm Linux dağıtımları içinde kullanımı en kolay olan ve Linux ile yeni tanışan kullanıcılar içinde oldukça idealdir.

Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Linux Mint Başarısının Sırrı ve Amacı.

Linux Mint’in amacı, hem güçlü hem de kullanımı kolay, modern, zarif ve rahat bir işletim sistemi üretmektir. Linux Mint başarısının nedenlerini şu şekilde açıklıyor;

  1. Kutudan çıkar çıkmaz tam multimedya desteğiyle çalışır ve kullanımı son derece kolaydır.
  2. Hem ücretsiz hem de açık kaynaklı.
  3. Topluluk güdümlü. Kullanıcıların, fikirlerinin Linux Mint’i geliştirmek için kullanılabilmesi için projeye geri bildirim göndermeleri teşvik edilir.
  4. Debian ve Ubuntu tabanlı, yaklaşık 30.000 paket ve en iyi yazılım yöneticilerinden birini sağlar.
  5. Güvenli ve güvenilirdir. Yazılım güncellemelerine muhafazakar bir yaklaşım, benzersiz bir Güncelleme Yöneticisi ve Linux mimarisinin sağlamlığı sayesinde, Linux Mint çok az bakım gerektirir. gerileme yok, antivirüs yok, casus yazılım önleme yok. Benzer türdeki tüm güvenlik kaygılarını çöpe atabilirsiniz.

Linux Mint, Libre Office, Firefox, Thunderbird, HexChat, Pidgin, Transmission ve VLC media player dahil olmak üzere çok çeşitli uygulama yazılımıyla birlikte gelir. Paket yöneticisi kullanılarak, bir PPA eklenerek veya dizindeki kaynaklar dosyasına bir kaynak eklenerek ek uygulamalar indirilebilir.

Linux Mint, varsayılan Cinnamon masaüstü, MATE ve Xfce dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli masaüstü ortamları ile birlikte sunulur. Diğer masaüstü ortamları APT, Synaptic veya özel Mint Software Manager aracılığıyla kurulup kullanılabilir.

Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Hem Kullanım Özgürlüğü Hemde Fikir Özgürlüğü.

Bireysel kullanıcılar ve işletim sistemini kullanan şirketler, dağıtımın hem bağışçısı, hemde ortağı olarak hareket ederler. Linux Mint, karar vermek ve gelişimini yönlendirmek için kullanıcı geri bildirimlerine oldukça güveniyor. Resmi blogda genellikle, kullanıcılardan en son özellikler veya gelecek sürümler için uygulanan kararlar hakkında görüşlerini dile getirmelerini istendiği tartışmalar yer alır. Fikirler, Linux Mint Topluluk Web Sitesi aracılığıyla kullanıcılar tarafından sunulabilir, yorumlanabilir ve derecelendirme yöntemiyle karara bağlanır.

Linux Mint Özellikleri Neler?

Birçok Linux dağıtımına göre benzersiz bir arayüze sahip olan Linux Mint, Birçok Program ve temel araçlarını da kendisi geliştirmektedir. Bunlar da arayüz de olduğu gibi benzersizdir. Birçok Linux dağıtımı Gnome, Debian gibi temel dağıtım modellerinin uygulamalarını kullanırken Linux Mint bunun aksine kendi temel bileşenlerini kendisi oluşturmuştur. Bunlar şunlardır;

Güncelleme Yöneticisi: Mint Update

Yazılım Yöneticisi: Mint Install

Ana Menü: Mint Menu

Yedekleme Aracı: Mint Backup

Upload Manager: Mint Upload

Etki Alanı Engelleyici: Mint Nanny

Masaüstü Ayarları: Mint Desktop

Karşılama Ekranı: Mint Welcome

USB Görüntü Yazıcısı USB Formatlayıcı: Mint Stick

Sistem Raporları: Mint Report

Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Linux Mint Sistem Gereksinimleri Nedir?

Linux Mint 21 için sistem gereksinimleri Linux Mint 20’den bu yana değişmemiştir. 2GB RAM, Rahat bir kullanım için 4GB önerilir. 20 GB disk alanı, 100 GB önerilir. 1024×768 çözünürlük, daha düşük çözünürlük sağlayan cihazlarda ekrana sığmayan pencereleri fareyle sürüklemek için ALT tuşuna basın. Denemekten çekinmeyin. Linux dağıtımlarını sisteminize kurmadan da USB bellek üzerinden deneye bilirsiniz ayrıca canlı sistem olarak da saklamanız mümkündür.

Linux Mint Sürüm Seçenekleri Nelerdir?

Windows da olduğu gibi örn. Home veya Pro seçeneği gibi Linux dağıtımları için de temel yapısı ve özellikleri farklı sürümler vardır. Genellikle 3 adet sürüm ile yayınlanan dağıtımlar Cihaza ve kullanıcının kullanım senaryolarına göre değişiklik gösterir. Linux Mint’de Cinnamon, MATE ve Xfce sürümlerine sahiptir tüm sürümler hem 64 Bit hemde 32 Bit desteğine sahipken sadece Cinnamon 32 Bit desteğine sahip değildir.

Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Sürümler Arasında ki Fark Nedir?

Cinnamon: En modern, yenilikçi ve tam özellikli masaüstü olarak bilinir. Linux Mint’in en sevilen sürümü Cinnamon masaüstü’dür. Cinnamon öncelikli olarak Linux Mint için geliştirilmiştir. Akıcı, kullanışlı, güzel ve yeni özelliklerle doludur.

MATE: Linux Mint ayrıca, Linux Mint’in 2006 ve 2011 yılları arasındaki varsayılan masaüstü olan GNOME 2’nin devamı olan klasik bir masaüstü ortamı olan MATE’in geliştirilmesinde de yer almaktadır. Eski bilgisayarlarda daha hızlı çalışabilir.

Xfce: Xfce hafif bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon ya da MATE kadar özellik desteği sunmaz, ancak son derece kararlı ve kaynak kullanımı da çok azdır.

Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Linux Mint Ekibinden Sürüm Seçimi Tavsiyeleri

Linux Mint ekibi sürümler arasında ki farklarla ilgili kullanıcılara şöyle bir ipucu veriyor;

Tabii ki üç masaüstü de harikadır ve Linux Mint her sürümden gurur duyar. Bununla birlikte bazı sürümlerde diğerlerinden daha fazla özellik ve daha iyi destek olmasına rağmen, bazıları diğerlerinden daha hızlı çalışır ve daha az kaynak kullanır, hepsi mükemmel alternatiftirler ve doğru sürümü seçmek büyük ölçüde bir zevk meselesidir. Özellikleri ve performansları dışında, Cinnamon, MATE ve Xfce farklı menüler, farklı paneller ve yapılandırma araçları içeren üç farklı masaüstü ortamını temsil etmektedir. Sizin için en uygun olanı sizi evinizde hissettiren olmalıdır, yani tamamen kişisel bir tercihtir. Eğer hangi masaüstünü seçeceğinizden emin değilseniz Cinnamon masaüstü sürümü ile başlayabilirsiniz. Zamanınız olduğunda hepsini deneyebilirsiniz. Bunların üçünün de Linux Mint topluluğunda kendi izleyici kitlesi mevcuttur ve hepsi çok popülerdir.

Linux Mint Ekibi
Linux Mint İncelemesi Kullanımı Kolay Güçlü ve Güvenli

Linux Mint Dünya’da En Büyük Maddi Bağışçı Desteğine Sahip Linux Sürümü!

Linux Mint Global anlamda çok sevilen ve şüphesiz en çok maddi desteğe sahip olan Linux dağıtımları arasında ve gün geçtikçe bağışçı sayısı da artıyor.

Amerika Birleşik Devletleri %38 Almanya %14 Birleşik Krallık %8 Kanada %5 Fransa %4 Avustralya %3 İsviçre %3 Hollanda %3 İtalya %3 ve İspanya %2 oranında maddi destek sağlamaktadır.

Linux Mint şüphesiz en kolay kullanımı sunan özgür, kararlı ve güvenli Linux tabanlı İşletim sistemlerinin arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Yeni bir konuda görüşmek üzere Tech Dergi’de takipte kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

Singlebox İncelemesi Tek Uygulama Birden Çok Hesap ve Hizmet

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir