Kadınların dijital hayatta siber zorbalıktan korunması için tavsiyeler
  1. Anasayfa
  2. Genel

Kadınların dijital hayatta siber zorbalıktan korunması için tavsiyeler

Günümüz çağı dijital medya ve teknolojik hayat ile iç içe. Bu durum hayatımızı her ne kadar çok kolaylaştırsa da bazı durumlarda zorlayıcı olabiliyor. Örneğin kadınların sosyal medyada yaşadığı durumlar gibi. Özellikle pandemi döneminde kadınların daha da maruz kaldığı dijital zorbalık onların hayatlarında malesef ki daha da büyük yer kaplamaya başladı. Fiziksel özelliklerden ruhsal durumlarına, başarılarına kadar kadınların yaşadığı siber zorbalık asla bitmiyor ve bitmeyecek ancak bu durumu engelleyebilmenin yolları var mı?

Bu durum bitmiyor ve bitmeyecek. Kesin engelleyici bir çözüm de yok ancak bazı kolaylıklar var.

Hesap koruma şekilleri.

Sürekli gelen mesajlar, tehditler ya da hesap çalma durumları maalesef alışık olduğumuz bir şey. Klasik ve alışılmış şeyler ancak hâlâ birçok insanın bunu faaliyete geçirmediği 3 şey: çift koruma ayarları, mesaj kısıtlama, yorum kapatma. Bu 3 şey çok basit olsa da hâlâ uygulamayan ve siber zorbalığa maruz kalan kadınlar var.Bunları bir an önce faaliyete geçirirlerse bir o kadar rahat edecekler.

Kânunlar.

Kadınlar için kânunlar var ve her kadın kendi kânununu bilmeli. Bazı kadınlar kendilerini dijital çağ haricinde koruyacak kanunlardan bile habersiz. Ancak türlü sosyal medya ile ilgili kanunlar var. Sosyal medyadan gelen taciz ve şiddet mesajlarını adli şikayet ederseniz bunun cezaları da var. Şiddetin ve sözlerin boyutuna, tehditlere göre bunlar para, hapis hatta uzaklaştırma (belirli mesafeye kadar yaklaşamama) cezalarına kadar dönebiliyor.

En çok genç kızların başına gelince durduramadığı bu durum, onları iyice korkutup depresyona girmelerine neden olabiliyor. Ancak böylesi bir durum ile karşılaştıklarında gerçekten korkmamaları ve ailelerine hemen bildirmeleri gerekiyor. En basit bir ‘Fotoğrafların elimde, istediklerimi yapmazsan ailene söylerim.’ tehdidi bile fiile geçilmemiş bir şey olmasa da kadınları ve genç kızları korkutup hayatlarını engelleyebiliyor. Bu durumlarda korkmamaları gerektiğini ve onları koruyan anayasaların olduğunu hemen öğrenmeleri gerekiyor.

siber zorbalık yazımıza erişip konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir