1. Anasayfa
  2. Genel

Güney kore'de 154 kişinin hayatını kaybettiği Cadılar Bayramı izdihamı

Güney Kore'de Cadılar Bayramı şenlikleri felakete dönüştü. Kutlamalar esnasında yaşanan izdiham da 154 kişi ezilme ve havasızlık nedeniyle yaşamını yitirdi.

Güney kore’de 154 kişinin  hayatını kaybettiği Cadılar Bayramı izdihamı

Güney Kore’de Cadılar Bayramı şenlikleri felakete dönüştü. Kutlamalar esnasında yaşanan izdiham da 154 kişi ezilme ve havasızlık nedeniyle yaşamını yitirdi.

Barlar ve kulüplerle dolu dar sokaklara tıkılmış binlerce insan, şehrin COVID-19 pandemisinden bu yana ilk Cadılar Bayramı festivali için Seul’ün bir bölgesi olan Itaewon’a gitti.

Ancak kalabalık gece boyunca yönetilemez seviyelere yükseldikçe, bir ara sokakta en az 154 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir ezilme felaketine dönüştü.

güney kore cadılar bayramı

Şenlikler, dar bir sokağa tıkılmış devasa kalabalığı gösteren sosyal medyadaki fotoğraf ve videolarla birlikte kaosa dönüştü. Görgü tanıkları, partiye katılanların aralıksız ve çok sıkı bir şekilde bir araya geldiklerini, hareket etmeleri ve hatta nefes almaları bile çok zordu diye anlattı.

Ölümlerin nedeni ayaklar altında çiğnenmek olsa da, insanların çoğu boğularak yaşamını yitirdi.

Sky News, durumun kontrolden çıkmasının sadece 30 dakika sürdüğünü göstermek için sosyal medyadaki videoları analiz etti. Ayrıca, ezilme olayında bariz bir polis veya güvenlik varlığının bulunmadığını da doğrulanıyor.

23 yaşındaki Suah Cho, bir ara sokakta yürürken, “aniden bazı insanlar birbirini itmeye başladı ve panik çığlıkları yükseldi.” dedi. “Bazı insanlar ileri gidiyordu ve bazıları geri gidiyordu ve sonra sadece birbirlerini itiyorlardı. Bir çok insanının hayatta kalmak için binalara tırmandığını” ekledi.

Yetkililer hala olaya neyin neden olduğunu araştırıyor, Yongsan-gu İtfaiye Departmanı şefi Choi Seong-bum, birçok kişinin düştüğünü ve en az 82 kişinin yaralandığını söyledi.

güney kore cadılar bayramı

Ölenlerin arasında İran, Norveç, Tayland, Çin ve Özbekistan’dan gelenler de dahil olmak üzere en az 19 yabancı uyruklu olduğunu söyledi.

Cumartesi günü yaşanan kaos, Pazar günü ülke genelinde şok ve kedere dönüştü. Birçok kurbanın ailesi, cesetleri teşhis etmek için yarışırken ölü ve kayıp isimler yetkililer tarafından derlendi ve Itaewon’daki bir merkezde toplandı.

İçişleri ve Güvenlik Bakanı Lee Sang-min Pazar günü yaptığı bir açıklamada, şimdiye kadar ölenlerin %90’ından fazlasının teşhis edildiğini söyledi. Yaklaşık 10 kişinin kimliğinin tespit edilemediğini çünkü bazılarının 17 yaşın altında olduğunu (ulusal kimlik kartı taşıyamayacak kadar genç) ve diğerlerinin ise yabancı olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Han Duck-soo hükümetin ölen ve yaralananların aileleri için bir fon sağlayacağını söyledi. “Cenaze destek ekibini çalıştıracak ve yaralıların tedavisine tam olarak yanıt verecek” ve etkilenenlere psikolojik tedavi sağlayacağını söyledi.

Dünyanın dört bir yanında liderler, Güney Kore‘ye ve felaketten etkilenenlere başsağlığı dileklerini iletti.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, “Jill ve ben Seul’de sevdiklerini kaybeden ailelere en derin taziyelerimizi gönderiyoruz” dedi.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir