Eski Defterler: Plants vs Zombies I
  1. Anasayfa
  2. Oyun

Eski Defterler: Plants vs Zombies I

Eski Defterler serisiyle artık rafa kalkmış ve geniş kitlelere hitap eden yayıncı kitlesi maalesef ki bulunmayan, oyun tarihinde derin izler bırakmış oyunlar yeni nesil oyun arayan yeni nesil oyunculara kendini tanıtma fırsatına sahip oluyor.

Nedir bu oyun ?

 Sonradan EA himayesi altına girecek olan Pop Cap Oyun Stüdyosu tarafından ilk olarak Windows platformuna 2009 yılında ardından sırasıyla iOS, Xbox Live Arcade, Nintendo DS, Playstation III, Android ve son olarak da BlackBerry sürümü çıkarılmış bir 2.5D strateji-defans oyunudur.

Peki Ya İçeriği?

Eski Defterler: Plants vs Zombies I

PVZ size oyunun türünün asıl amacı olan savun kazan mantığı ile işleyen neredeyse birbirinin aynısı sadece giderek zorlaşan seviyeler sunmuyor. 49 Bitki çeşidi ve buna karşılık çoğunun bir bitkiye karşı zayıf yönü bulunan 26 zombi çeşidi ile bize zengin bir oyun içeriği sunuyor. Oyunun harita teması ise 50 seviye boyunca ön bahçe, havuzlu arka bahçe ve çatı katı ile birlikte gece gündüz döngüsüyle türünün diğer oyunlarının çoğunun yaptığı kendini tekrar eden seviyeler düzeni hatasına düşmüyor.

Eski Defterler: Plants vs Zombies I

Gece gündüz döngüsü sadece görsel bir eklentiden ibaret değil. Sadece gece kullanabildiğiniz ve sadece gündüz kullanabildiğiniz üzre bitkiler klaslara ayrıldığı için belirlediğiniz ve iyi sandığınız strateji ile öylesine 50 seviyeyi geçemiyorsunuz.  Seviyeler tekrar etmese de sizi sadece seviyelerle baş başa bırakmıyor. Oyun size 5 seviyede bir normal seviyelerden farklı bir düzende kazanmanız gereken mini oyunlar sunuyor.


Eski Defterler: Plants vs Zombies I

Ayrıca seviyelerden topladığınız altınlarınızı hikayenin ana konusu ve bahçelerinde savaştığınız evin sahibi Crazy Dave’in belirli bir seviyeden sonra açılan dükkanında bitkilere ve bazı özel içeriklere harcıyorsunuz. Alınabilecekleri listesinden bazıları: oyun başında birkaç zombiyi zahmet etmeden öldürmenize yarayan orak, bitki güçlendirmeleri, bahçenize tohum vs. Bahçeye birazdan değineceğim.


Ekstra içerik isteriz !

PVZ aynı zamanda bize ekstra içeriğin âlâsını sunuyor:

  • Zen Garden: Kendi bitkilerinizi tohumken satın alıp veya seviyelerden düşürüp bakımını yaparak büyütüp ve yeterince büyüdüğünde üstlerinden para kazanabilmenize olanak sağlayan ayrı biyomlara sahip ( Gece / gündüz / su ) olmak üzere botanik bahçeleriniz.
  • Mini Games: Size 5 seviyede bir sunulan mini oyunların ve fazlasının bir bölümde derlenmiş hali diyebiliriz.
  • Survival: Belirli özel koşullar altında belirli bir seviyeye veya isteğe bağlı olarak sonsuza kadar giderek zorlaşan seviyelerde hayatta kalma modu.
  • Ulu Ağaç: Bir fidanken ortaya çıkıyor ve siz gübreyle besledikçe büyüyen, büyürken de oyunun incelikleri ve az bilinen ipuçları hakkında nasihat veriyor

     Hoşmuş, peki ya fiyatı ?

   Oyunun satış fiyatı platformlar arası değişiklik gösterse de Steam’de 10 TL gibi cüzi bir fiyata satılıyor. Hatta yaz indirimi nedeniyle şuanda 2.5 TL ‘den satışa sunulmuş bulunmakta. Ancak telefonda işler biraz değişiyor maalesef ki. Eskiden telefon platformlarında oyunun tam sürümüne erişmeniz için 3TL gibi bir ücret ödemeniz yeterliydi. Ancak Pop Cap el değiştirince tipik bir EA geleneğidir ki oyun görünüşte ücretsiz olup seviyelerden kazandığınız altın gerçek para kazanma adına bir unsura dönüştürülüp seviyeler arası reklamlarla da oyuncuyu oyundan soğutabiliyor maalesef ki. Önerim oyunu bilgisayar platformunda geniş ekranlarda emeğiniz ile reklamsız oynamanızdır 🙂

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir