Çocuklar İçin Zihin Egzersizleri
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Çocuklar İçin Zihin Egzersizleri

Çocuklarınız doğdukları andan itibaren çevrelerini tanımak için meraklanmaya başlarlar. Özellikle 2 yaş ve üzeri çocuğunuz varsa bu durum biraz daha belirgin görülebilir. Her merak ettiği nesneyi sorar, koklar, yemeye çalışır ve dokunmak isterler. Bu gibi davranışlar öğrenme iç güdüsü yüzünden oluşur.

Zekâ, geliştirilebilen bir şeydir. Çocuğunuzu yetiştirirken ne kadar faydalı egzersiz yaptırırsanız, onların gelişimine ne kadar önem verirseniz zeka seviyeleri de yüksek olacaktır. Bir şeyi öğrenmek zeka ile doğru orantılıdır. Örneğin, sürekli beyin egzersizleri yapan çocuklar diğer akranlarına oranla bir konuyu daha çabuk kavrayabilir.

En Sevilen Beyin Egzersizleri

Çocuklar, okul döneminde ya da sosyal ilişkilerde bazı zamanlarda zorluk çekebilir. Ebeveynler olarak bu gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız çocuğunuza zihin egzersizleri yaptırabilirsiniz. Bu egzersizler problem çözme, iletişim kurma, görsel ve işitsel zeka, esneklik, konsantrasyon, dikkat gibi pek çok becerisini geliştirecektir.

Sağ – Sağ, Sol – Sol Egzersizi

Fiziksel olarak beyin ve beden eş zamanlı çalışır. Sinirler aracılığıyla iletilen komutlar, insanların hareketlerini sağlar. Çocuklarınızın bu egzersizleri yaparak motor becerilerini geliştirir. Çocuğunuz, yürürken sağ adım attığında sağ elini sol adım attığında sol elini ileri götürmesini isteyebilirsiniz. Bir süre şaşırsa bile senkron tutturduğu zaman kolayca yapabildiğini göreceksiniz.

Zayıf Taraf Egzersizi

Çocuğunuz sağ elini mi kullanıyor yoksa sol mu? Hangi taraf olursa olsun kullanmadığı eli ile yazı yazdırabilir, resim çizdirebilir ya da o eliyle günlük işlerini yapmasını isteyebilirsiniz. Bu çocuğunuzun beyninin kullanmadığı tarafını harekete geçirecektir.

Kutu Oyunları

Monopoly, Jenga, Tabu gibi oyunlar ne kadar yetişkinler için üretildiyse de çocuklar için olan versiyonları da piyasaya sürüldü. Tabu oynarken çocuğunuzun sözcük dağarcığını geliştirebilir ve ileride daha iyi bir diksiyona sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Jenga ise bilindiği üzere denge, dikkat, konsantrasyon ve el becerisi oyunudur. Ayrıca bu oyunların dijital versiyonlarına da IOS ya da Android Store uygulamalarından ulaşabilirsiniz.

Mental UP Zeka Oyunu

Listemizin belki de çocuklar için en eğlenceli uygulamasına geldi sıra: Mental UP. Bu uygulama AppStore ve Google Play Store platformlarından indirilebilir. Ayrıca internet sitesi aracılığıyla bilgisayar üzerinden de oynayabilirsiniz. Öncelikle uygulama ücretsiz ve reklamsız. Bu sebeple Mental UP çocuklarınız için oldukça güvenli. Aynı zamanda TÜBİTAK ve YTÜ akademisyenlerinin desteğini alarak, Pedagojik Ürün Sertifikası ile içeriklerini de çocuklarınız için en verimli hale getiriyor. 10 milyon kullanıcı, Mental UP uygulamasıyla hem öğreniyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor. 150+ oyun, binlerce seviye ve 200+ spor aktiviteleri ile dolu olan bu uygulama ile çocuklarınız potansiyelinin farkına varacak, hafızasını güçlendirecek ve hızlı düşünme yeteneklerini sınayabilecekler.

BrainTest 1-2-3

UnicoStudio tarafından Android platformlar için üretilen bu uygulama, bir çeşit bulmaca oyunu. Binlerce farklı soruya doğru yanıtı bulmak ve seviyeleri geçmek için tek yapmanız gereken şey biraz zekanızın sınırlarını zorlamak. İçeriğinde geometri, hikâye, günlük yaşam, hayvanlar, renkler, kısacası dünya üzerindeki hemen her şeyden sorularla karşılaşabilirsiniz. Akıl oyunları, dört işlem, kelime bulmaca gibi çok farklı alanlarla çocuklarınız hem eğlenip hem kendini geliştirebilecekler. Çok zorlandığınızda ipuçlarını almayı unutmayın.

Bil ve Fethet

Oyun, soruları bildiğiniz takdirde, harita üzerinden seçtiğiniz bölgeyi fethetmek üzerine kurulu. Rakibinizden hızlı cevap vermeli, doğru cevabı bulmalı ve stratejik düşünmelisiniz. Bil ve Fethet oyunu sayesinde çocuğunuz hem tarihle iç içe olabilir hem de diğer arkadaşlarıyla bu oyunu oynarken kaliteli zaman geçirebilir. Strateji, çabuk düşünme, karar verme, el becerisi ve planlama, gibi becerilerini geliştirmek için çocuğunuza bu uygulamayı tüm dijital platformlardan edinebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap