Avrupa İnternet Kurallarını Yeniden Yazmaya Hazırlanıyor
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Avrupa İnternet Kurallarını Yeniden Yazmaya Hazırlanıyor

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA, interneti sonsuza dek değiştirecek ve teknoloji devi olmayı çok daha zor hale getirecek bir yasa yürürlüğe giriyor. 1 Kasım’da yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası, Amazon, Google ve Meta’yı 2023 yılında platformlarını daha açık ve birlikte çalışabilir hale getirmeye zorlaması beklenen bir süreci başlatıyor. Bu durum, Avrupa’nın teknoloji şirketlerini ABD’den çok daha aktif bir şekilde düzenlediğini hatırlatarak, insanların cihazları ve uygulamalarıyla yapabilecekleri şeylerde büyük değişiklikler getirebilir.

Bu yılın başında DMA’nın kabul edilmesine yardımcı olan deneyimli AB yetkilisi Gerard de Graaf, “Sonuçların önemli olmasını bekliyoruz” diyor. Geçtiğimiz ay San Francisco’da, kısmen yasanın sonuçlarını Büyük Teknoloji şirketlerine açıklamak üzere kurulan yeni bir AB ofisinin direktörü oldu. De Graaf, şirketlerin duvarlarla çevrili bahçelerini açmak zorunda kalacaklarını söylüyor.

De Graaf, AB ofisinin başlangıçta bulunduğu San Francisco’daki İrlanda konsolosluğunun zümrüt yeşili desenli konferans salonunda, “Eğer bir iPhone’unuz varsa, sadece App Store’dan değil, diğer uygulama mağazalarından ya da internetten de uygulama indirebilmelisiniz” diyor. DMA, baskın platformların daha küçük rakiplere izin vermesini gerektiriyor ve ayrıca Meta’nın WhatsApp’ını Signal veya Telegram gibi rakip uygulamalardan mesaj almaya zorlayabilir veya Amazon, Apple ve Google’ın kendi uygulamalarını ve hizmetlerini tercih etmesini engelleyebilir.

DMA önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olsa da teknoloji platformlarının hemen uyum sağlaması gerekmiyor. AB’nin öncelikle hangi şirketlerin en sert kurallara tabi “kapı bekçileri” olarak sınıflandırılacak kadar büyük ve yerleşik olduğuna karar vermesi gerekiyor. De Graaf, ilkbaharda açıklanacak olan bu grupta yaklaşık bir düzine şirketin yer almasını bekliyor. Bu eşik bekçilerinin daha sonra uyum sağlamak için altı ay süreleri olacak.

De Graaf, Avrupa’nın Büyük Teknoloji’ye yönelik yeni kurallarına meydan okuyan bir dava dalgası olacağını tahmin ediyor, ancak Silikon Vadisi devlerine kuralların değiştiğini anlatmaya yardımcı olmak için Kaliforniya’da olduğunu söylüyor. AB’nin daha önce Google, Apple ve diğerlerine karşı antitröst soruşturmaları yoluyla büyük para cezaları uyguladığını, bunun da ispat yükümlülüğünü bürokratlara yükleyen bir mekanizma olduğunu söylüyor. DMA’ya göre ise sorumluluk işletmelere düşüyor. De Graaf, “Temel mesaj, müzakerelerin sona erdiği ve bir uyum durumu içinde olduğumuzdur,” diyor. “Hoşunuza gitmeyebilir ama durum bu.”

Avrupa İnternet Kurallarını Yeniden Yazmaya Hazırlanıyor

AB’nin 400 milyon internet kullanıcısının ötesindeki insanlara hizmet verme biçiminde değişikliklere yol açması bekleniyor

AB’nin dijital gizlilik yasası GDPR gibi, DMA’nın da teknoloji platformlarının AB’nin 400 milyon internet kullanıcısının ötesindeki insanlara hizmet verme biçiminde değişikliklere yol açması bekleniyor. Çünkü uyumluluğun bazı ayrıntıları küresel olarak daha kolay uygulanabilecek.

Teknoloji şirketleri yakında, bazı algoritmaların risk değerlendirmelerini ve otomatik karar verme ile ilgili açıklamaları gerektiren ve TikTok gibi sosyal uygulamaları verilerini dışarıdan incelemeye açmaya zorlayabilecek ikinci bir kapsamlı AB yasası olan Dijital Hizmetler Yasası ile de mücadele etmek zorunda kalacaklar. Yasa ayrıca aşamalı olarak uygulanacak ve en büyük çevrimiçi platformların 2024 ortalarında uyum sağlaması bekleniyor. AB ayrıca yapay zeka için teknolojinin bazı kullanım durumlarını yasaklayabilecek özel kurallar getirmeyi de düşünüyor.

De Graaf, teknoloji devleri için daha sert kuralların yalnızca insanları ve diğer işletmeleri haksız uygulamalardan korumaya yardımcı olmak için değil, aynı zamanda toplumun teknolojinin tüm faydalarından yararlanmasına izin vermek için gerekli olduğunu savunuyor. Yakın zamanda Beyaz Saray tarafından yayınlanan ve bağlayıcı olmayan YZ Haklar Bildirgesi’ni eleştiren Graaf, katı bir düzenleme eksikliğinin halkın teknolojiye olan güvenini sarsabileceğini söylüyor. “Vatandaşlarımız, kendilerine karşı ayrımcılık yaptığına ve yaşamları için zararlı sonuçlara yol açtığına inandıkları için YZ’ye olan güvenlerini kaybederse, YZ’den kaçınacaklar ve asla başarılı olamayacaklar.” diyor.

AB’nin yeni ofisi, blok ve ABD’nin teknoloji politikaları konusunda daha fazla işbirliği yapma yönündeki son hamlelerinin ardından açıldı. De Graaf, her iki tarafın da çip kıtlığı ve otoriter hükümetlerin teknoloji ve internetten yararlanma yollarını bulmakla ilgilendiğini söylüyor.

Ayrıca, Büyük Teknoloji’ye karşı durma konusunda öncü olduklarını söylediği Kaliforniya eyalet milletvekilleriyle tanışmak için Sacramento’ya bir gezi planlıyor. Geçtiğimiz ay çocuklar için katı varsayılan gizlilik ayarları ve şirketlerin çocuklar hakkında topladıkları verileri nasıl kullandıklarının kontrol edilmesini gerektiren bir yasa tasarısını kabul ettiler. ABD Kongresi, Temmuz ayında yarı iletken üretimini destekleyen 52 milyar dolarlık CHIPS ve Bilim Yasası dışında, son yıllarda teknoloji sektörünü etkileyen nispeten az sayıda yasa çıkardı.

Sivil özgürlükler grubu European Center for Not for Profit Law’da teknoloji üzerine çalışmalar yürüten Marlena Wisniak, AB’nin teknoloji endüstrisinin arka bahçesindeki yeni varlığını, küresel olarak teknoloji politikasını şekillendirme konusunda ciddi olduğunun yeni bir kanıtı olarak görüyor. De Graaf’ın bu gücün bir kısmını, teknoloji diplomasisinde nadiren temsil edilen ABD ve AB dışındaki Büyük Teknoloji platformlarına bağımlı insanlara fayda sağlamak için kullanması gerektiğini söylüyor.

Wisniak ayrıca AB’nin dijital elçilerinin, politika uzmanlarından çok daha fazla yönetici, girişimci ve yatırımcının bulunduğu Silikon Vadisi’ne daha önce yeni gelenlerin planlarını raydan çıkaran tuzaklara düşmekten kaçınmalarını umuyor. “AB politika yapıcılarının teknoloji aldatmacasıyla gözlerinin kamaşmamasını umuyorum. Teknoloji kardeşliği hikayesi gerçek.” diyor.

Disney+ “ATATÜRK” dizisinin ilk tanıtımını yayınladı

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir