1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Apple, 2024' te iPhone'ların AB'nin USB-C yetkisine uyacağını bildirdi

Apple, iPhone'un şarj bağlantı noktasını lightning konnektöründen USB-C'ye çevirmeyi planlıyor. Şirket, tescilli teknolojisini yıllardır en yeni iPhone'larında zorluyor, ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor.

Apple, 2024′ te iPhone’ların AB’nin USB-C yetkisine uyacağını bildirdi

Apple, iPhone’un şarj bağlantı noktasını lightning konnektöründen USB-C’ye çevirmeyi planlıyor. Şirket, tescilli teknolojisini yıllardır en yeni iPhone’larında zorluyor, ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor.

Avrupa Birliği kısa süre önce, tüm akıllı telefon üreticilerinin 2024 yılına kadar USB Type C bağlantı noktasına sahip telefonları piyasaya sürmesini zorunlu kılan bir yasa çıkardı. Şu an itibariyle Cupertino merkezli teknoloji devi, akıllı telefon pazarında bu USB standardına uymayan tek büyük marka. Bunun yerine her zaman, iPhone’larını tescilli Lightning bağlantı noktasıyla gönderdi. Şimdi marka, USB Type C standardını benimsememesinin nedenlerini açıkladı ancak 2024 yılında iPhone’larını Avrupa’da satmak için emirlere uyacağını da belirtti.

apple usb

Apple’ın pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak Salı günü şirketin AB’nin kararına uyacağını doğruladı, ancak başka herhangi bir ayrıntıyı paylaşmadı.

Wall Street Journal’ın WSJ Tech Live etkinliğinde konuşan Joswiak, “Tabii ki uymak zorunda kalacağız, başka seçeneğimiz yok” dedi. Ayrıca markanın iPhone için USB Type C’yi benimsemeye zorlanmaktan mutlu olmadığını da sözlerine ekledi. Joswiak, Apple daha önce mikro USB bağlantı noktalarına geçiş yapmış olsaydı Lightning bağlantı noktası ve USB Type C bağlantı noktasının asla icat edilmeyeceğini belirtti. Ancak iPhone 15 serisi, markanın geçiş yapan ilk akıllı telefonu olabilir.

Apple, neredeyse 10 yıl önce lightning konnektörünü piyasaya sürdü ve iPhone, iPad ve Airpod’lar dahil olmak üzere birçok cihaz için birincil konnektör oldu. Son birkaç yılda Apple, en yeni temel iPad dahil olmak üzere birincil konnektör olarak USB-C kullanan iPad’leri piyasaya sürdü.

Joswiak, Lightning bağlantı noktalarından USB C Tipi bağlantı noktalarına geçişin de çok fazla e-atığa yol açacağını bile söyledi. Buna rağmen, iPhone üreticisinin 2024’e kadar veya sonrasında zorunlu değişiklikle birlikte telefonlarını göndermeyi planladığı görülüyor. Bu, 10. nesil iPad’de zaten bulunduğundan ve USB-C’ye sahip ilk Apple ürünü olmayacak. Marka, bunu Mac modelleri için bile kullanıyor. Dolayısıyla, markanın geçiş yapması sadece bir zaman meselesiydi.

AB, cep telefonları için ortak bir şarj cihazı talep eden tek bölge değil. Haziran ayında aralarında Bernie Sanders, Elizabeth Warren ve Ed Markey’nin de bulunduğu Demokrat senatörler Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya ABD’yi AB’nin adımlarını takip etmeye zorlayan bir açık mektup gönderdiler. Brezilya ve Hindistan gibi diğer ülkeler ortak bir bağlayıcı kuralı düşünüyor.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir