Airbus ve CFM Int. hidrojenle uçmaya öncülük ediyor
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Airbus ve CFM Int. hidrojenle uçmaya öncülük ediyor

Airbus, on yıl içerisinde hidrojen ile uçma kabiliyetindeki test uçağı için GE ve Safran Aircraft Engines’in ortağı olan CFM International ile ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Hidrojen ile uçma programının amacı, 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu (ZEROe) bir uçağın hizmete girişine hazırlanırken, hidrojenle çalışan doğrudan yanmalı bir motorun yer ve uçuş testlerini tamamlamaktır. Uçuş sırasında, Fransa ve Almanya’daki Airbus tesislerinde hazırlanan sıvı hidrojen tanklarıyla donatılmış bir A380 uçağı kullanılacak. Airbus, ayrıca hidrojen itiş sistemi ihtiyaçlarını tanımlayacak, uçuş testlerini denetleyecek ve uçuş sırasında hidrojen yanmalı motoru test etmek için A380 platformunu sağlayacaktır.

Hidrojen ile uçmak için kullanılan parçalar.

CFM International (CFM), bir GE Passport turbofanın yakıcısını, yakıt sistemini ve kontrol sistemini hidrojenle uçabilecek şekilde değiştirecek. ABD’de monte edilen motor, fiziksel boyutu, gelişmiş turbo mekanizması ve yakıt akış kabiliyeti nedeniyle bu program için seçildi. Buhar izi da dahil olmak üzere motor emisyonlarının uçağa güç veren motorların emisyonlarından ayrı olarak izlenmesini mümkün kılmak için test uçağının arka gövdesine monte edilecek. CFM, A380 uçuş testinden önce kapsamlı bir yer test programına girecek.

Airbus Teknik Direktörü Sabine Klauke, “Bu, Eylül 2020’de ZEROe konseptlerimizin açıklanmasından bu yana hidrojenle uçuş çağını başlatma yolunda Airbus’ta atılan en önemli adımdır. Hidrojen yakma teknolojisinde ilerleme kaydetmek için Amerikalı ve Avrupalı motor üreticilerinin uzmanlığından yararlanarak gerçekleştirilen bu uluslararası ortaklık, endüstrimizin sıfır emisyonlu uçuşu gerçeğe dönüştürme yolundaki kararlılığına dair net bir mesajdır” dedi.

CFM Başkanı ve CEO’su Gaël Méheust, “Hidrojen yakma kabiliyeti, CFM RISE Programının bir parçası olarak geliştirdiğimiz ve olgunlaştırdığımız temel teknolojilerden biridir. CFM’nin, ana şirketlerimizin ve Airbus’ın kolektif yeteneklerini ve deneyimlerini bir araya getirerek hidrojen tahrik sistemini başarılı bir şekilde test edecek harika bir ekibimiz var” dedi.

Hidrojen ile uçan, uçak

CFM, Ekim 2021’de imzaladığı Hava Taşımacılığı Eylem Grubu hedefi ile Airbus’ın, 2020 yılına kadar havacılık endüstrisini net sıfır (net-zero) karbon emisyonuna ulaştırma vaadini paylaşıyor.

Airbus, CFM ve ana şirketleri GE Aviation ve Safran Aircraft Engines ile uzun süredir devam eden bir ilişkiye sahiptir ve bu ortaklık, havayolu müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan yüksek performanslı ürünler sunma konusunda mükemmel bir sicile sahiptir.

METAVERSE KAPILARINI MERAKLILARINA AÇIYOR!

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir