1. Anasayfa
  2. Mobil

3D Touch tartı efsane mi gerçek mi?

3D Touch tartı efsane mi gerçek mi?

Apple iPhone kullanıcılarının yakından tanıdığı 3d touch özelliği ile nesneleri tartmak mümkün mü? Sosyal medyada son günlerde tekrar viral hale gelen 3D touch tartı ile telefonun ekranından ağırlık ölçme videolarından sonra herkesin bunun mümkün olup olmadığını araştırmaya çıktığını gördük.

Bu furya iPhone 6s ile gelen 3d touch özelliği ile ortaya çıkmıştı. O zamanlarda da bu konu hakkında bir içerik hazırlamıştık (buradan o yazımızı da okuyabilirsiniz). Peki nasıl oluyor da bir telefon ekranı nesnelerin ağırlığını ölçebiliyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Size kısaca şöyle anlatalım; telefon ekranını aydınlatan arka ışıklara yerleştirilen sensör, telefon ekranı ile arka ışık arasındaki mesafe değişikliğini mikroskobik olarak ölçüp hesaplıyor. Böylelikle ekrana uyguladığınız baskılar çok hassas sensörler yardımıyla cam ile arka ışık arasındaki mesafeyi algılayarak bizlere tepki veriyor.

3d touch tartı sistemi nasıl çaışır

Bu 3D Touch özelliğini nasıl kullanabileceğini düşünen yazılımcı arkadaşlarımız ise 3D Touch tartı uygulamalarını geliştirdiler. Bu uygulamalar App Store da bulunmasa da gireceğiniz basit bir web sitesi ile kolayca kullanabilirsiniz. Peki bu siteler nasıl oluyor da nesnelerin ağırlığını hesaplıyor diyorsanız da bu da yukarıda bahsettiğimiz cam ile arka ışık arasındaki mesafeyi algılayarak sonuç veren 3D Touch özelliğinin verdiği değerleri ortalama olarak ağırlık birimine çeviriyor ve bizlere nesnelerimizi tartarak sonuçları gösteriyor.

Gördüğünüz gibi işin mantığını kurduğumuza göre bu websitelerinin aslında efsane olmadığını görebiliyoruz fakat gerçek mi konusuna gelirsek de bize hassas terazi tadında net sonuçlar göstermese de fikir oluşturabilecek nitelikte ağırlık gösteren bu sitelere gerçek diyebiliriz. 3D Touch tartı sitesine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İphone Tartı Sitesine Git

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir