Süper bilgisayar Fugaku, birinciliğini korudu
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Süper bilgisayar Fugaku, birinciliğini korudu

Fugaku, HPCG ve Graph500 BFS (Genişlik-İlk Arama) dahil olmak üzere çok sayıda yüksek performanslı bilgisayarın test edildiği sıralamada, beşinci kez arka arkaya en üst sırayı başarıyla korudu.

RIKEN ve Fujitsu tarafından ortaklaşa geliştirilen süper bilgisayar Fugaku, HPCG ve Graph500 BFS (Genişlik-İlk Arama) dahil olmak üzere çok sayıda yüksek performanslı bilgisayarın test edildiği sıralamada, beşinci kez arka arkaya en üst sırayı başarıyla korudu. Ayrıca TOP500 ve HPL-AI sıralamasında ikinci sırayı aldı. HPCG, gerçek dünya uygulamaları için sıklıkla kullanılan bilgi işlem yöntemleri için performans sıralamasını gösterirken Graph500, sistemleri veri yoğun iş yüklerinde önemli bir unsur olan grafik analitik performansına göre sıralıyor. Sıralamanın sonuçları, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen ISC2022 Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Konferansı’nda açıklandı.

Bu seferki sonuçlar, Fugaku’nun 432 rafa sığdırılan 158.976 node (düğüm) tamamlayıcısıyla hayata geçirildi. Fugaku, HPCG’de 16,00 petaflop puan aldı. TOP500’de 442,01 petaflopluk bir LINPACK puanı elde etti ve HPL-AI’de 2.004 exaflopluk bir puan kazandı.

Graph500’de en üst sırayı RIKEN, Kyushu Üniversitesi, Fixstars Corporation ve Fujitsu’nun dahil olduğu iş birliği 102.955,5 gigaTEPS puan ile kazandı. 

Fugaku süper bilgisayar

RIKEN R-CCS direktörü Satoshi Matsuoka’ya göre, “Fugaku’nun araştırma ve geliştirme çalışmaları, performans ve güç tasarrufu işlevlerini programlama kolaylığı ile birleştiren dünya lideri bilişim teknolojisi içeriyor. Bu yıl, HPCG ve Graph500’de birinci, TOP500 ve HPL-AI’da ise ikinci seçilen Fugaku, gelişim ve rekabetin dünya çapında zorlu olduğu yüksek performanslı bilgi işlem alanında dünyanın önde gelen süper bilgisayarlarından biri olmaya devam ettiğini gösterdi.

Fugaku, ilk ortaya çıkışından 2 yıl sonra bile dünyadaki en yüksek performansı elde etti ve çok çeşitli uygulamalardaki çok yönlülüğünü sergilemeye devam etti. Fugaku, Toplum 5.0 ve SDG’leri gerçekleştirmeye devam eden HPC (Hiper Performans Bilgisayar) altyapısı olarak, olağanüstü pratikliği ile gerçek dünyada kullanışlı olan Dijital Dönüşümü getireceğine ve birçok sosyal sorunu çözeceğine inanıyoruz. RIKEN, Fugaku’nun daha da yükseltilmesi ve istikrarlı çalışmasına devam etmesi için çalışmaya devam edecek ve yeni nesil süper bilgisayarlar geliştirmek amacıyla araştırmaları teşvik edecek.”

Fujitsu Geleceğin Toplumu ve Teknoloji Birimi Başkan Yardımcısı Naoki Shinjo, “Bugünün sonuçları Fugaku’nun HPCG ve Graph500 kategorilerinde birinci, TOP500 ve HPL-AI’da ikinci olduğunu ortaya koydu ve bir kez daha Fugaku’nun dünyadaki en ileri süper bilgisayarlarından olmaya devam ettiğini gösterdi. Çok çeşitli gerçek yaşam uygulamalarında birinci sınıf performans sergileyen Fugaku’nun potansiyelini insanlığın iyiliği için kullanmak için bir dizi umut verici girişim üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Fujitsu’nun DeepTwin AI teknolojisini birleştirerek yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde ilaç keşfinde yeni alanları keşfetmek, Toplum 5.0, SDG’ler ve karbondan arındırılmış bir toplumun gerçekleştirilmesi gibi pek çok program RIKEN ile Ar-Ge konusunda yürüttüğümüz yakın iş birliğiyle mümkün hale geliyor.” 

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir