1. Anasayfa
  2. Bilim

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Nur Mustafaoğlu, EMBO Yerleşim Desteği ödülünü aldı

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Öğretim Üyesi Nur Mustafaoğlu, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (European Molecular Biology Organisation - EMBO) Yerleşim Desteği ödülünü almaya hak kazandı.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Nur Mustafaoğlu, EMBO Yerleşim Desteği ödülünü aldı

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Öğretim Üyesi Nur Mustafaoğlu, EMBO Yerleşim Desteği Ödülü’ne layık görülen 11 bilim insanından biri oldu. Nur Mustafaoğlu, nano taşıyıcılar geliştirmek için glioblastoma kan-beyin bariyeri modeli projesi ile ödüle layık görüldü. 

Nur Mustafaoğlu, EMBO Yerleşim Desteği kapsamında TÜBİTAK tarafından üç yıl süre ile sağlanacak yıllık 50,000 Euro tutarındaki desteğin yanı sıra, EMBO Genç Araştırmacı Ağı katılımı sayesinde iletişim ağlarını genişletme ve uygulamada destek alma olanağı da yakaladı. Projenin 3 yıllık periyotta başarılı olması durumunda 2 yıl daha uzatılabilecek.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Nur Mustafaoğlu, EMBO Yerleşim Desteği ödülünü aldı

EMBO Yerleşim Desteği, EMBO Stratejik Gelişim Yerleşim Desteği Kürsü’sü olarak, Türkiye’nin öncülüğünde 2006 yılında kuruldu. Bu program Türkiye gibi moleküler biyoloji temelli yaşam bilimleri alanında gelişmekte olan EMBC (European Molecular Biology Conference) üye ülkeleri, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Polonya, Portekiz’de tersine beyin göçünü sağlayan bir program olarak tasarlandı. EMBO Yerleşim Desteği’nin finasmanı bu ülkelerin fonlayıcı kuruluşlarınca, Türkiye’de ise TÜBİTAK tarafından veriliyor. 

Yeni Yerleşim Hibe desteğini alanlar laboratuvarlarını Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Polonya, Portekiz ve Türkiye’de kurabilecek ve araştırma projeleri, kanser biyolojisi, viral dinamikler, gen düzenleme teknolojileri ve fitoplanktonun küresel karbon döngüsündeki rolü gibi çok çeşitli konuları kapsayacak. 

Nur Mustafaoğlu almış olduğu destek ile Sabancı Üniversitesi’nde biyomühendislik alanında kurmuş oldugu laboratuvarında kan-beyin bariyerinin hastalık ve sağlık durumlarını modelleyerek beyne ilaç taşınmasına odaklanan projelerini hayata geçirecek.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir