OTONOM SÜRÜŞ VE OTONOM SÜRÜŞÜN BEŞ SEVİYESİ
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

OTONOM SÜRÜŞ VE OTONOM SÜRÜŞÜN BEŞ SEVİYESİ

Bu yazımızda günümüzde kendini giderek gösteren otonom sürüş nedir derinlemesine ele alacağız. Otonom sürüşün seviyelerine göz atacağız hangi seviyede bizi neler bekliyor göreceğiz. Teknolojinin hayatımıza kattığı sürücüsüz otomobiller hayatımızda neler değiştirecek bakmak için hemen yazımıza geçelim.

OTONOM SÜRÜŞ NEDİR?

Otonom sürüş, insan müdahalesi olmadan, kendi kendine karar alabilen ve bu kararları uygulayabilen bağımsız araçları ve nakliye sistemlerini ifade eder.

Bu bağlamda 2014 yılı içerisinde SAE (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu), tamamen otonom araçlar için çeşitli geliştirme seviyelerini tanımlaması adına J3016 standardını yayınlayarak otonom sürüş için beş farklı seviye belirleyerek bu konuda gelişim süreci için bir yol çizmiştir.

SEVİYE SIFIR: OTOMASYON YOK

Otonom sürüş seviye 0

Bütün sorumluluğun sürücüde olup, tüm hayatı araç kontrollerinin insan fonksiyonlarına dayandığı durumu içerir. Araçta herhangi bir sensörün yer almadığı, sürücü destek sisteminin de olmadığı durumu kapsar.

Sürücü: Tam kontrole sahiptir.

Aşağıdan “Sonraki” butonunu kullanarak diğer sayfaya geçerek okumaya devam edebilirsiniz.

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir