NASA, yeni ay uzay aracıyla iletişimi yeniden kurdu
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

NASA, yeni ay uzay aracıyla iletişimi yeniden kurdu

Güncelleme 6 Temmuz, 11:45 ET: Çarşamba sabahı NASA, görev ekibinin CAPSTONE ile yeniden temas kurduğunu duyurdu. Uzay aracının ayrılmasından sonra meydana gelen iletişim kesintisiyle ilgili orijinal hikayemiz aşağıda devam ediyor.

NASA, Ay’ın etrafındaki yeni bir yörüngeyi test etmek için Dünya’dan yeni başlatılan küçük bir sonda olan yeni CAPSTONE uzay aracıyla temas kurmakta zorlanıyor. Bu iletişim sorunları nedeniyle NASA, aracın derin uzaya giden yolunu iyileştirmeye yardımcı olacak planlı bir manevrasını ertelemek zorunda kaldı. Ajans hala teması yeniden kurmaya çalışıyor.

CAPSTONE, NASA’nın Artemis programının ilk görevi, ajansın sonunda insanları Ay’a geri gönderme çabaları. Ay’a bu dönüşün bir parçası olarak NASA, Ay’ın yörüngesinde yeni bir uzay istasyonu inşa etmeyi planlıyor. Ancak NASA’nın kullanmak istediği yörünge benzersizdir; Bu, daha önce bir uzay aracı tarafından gerçekten hiç kullanılmamış, özellikle uzun bir yoldur. CAPSTONE, uzay aracının kendisini bu yörüngeye sokması ve ajans yeni istasyonunu inşa etmeye başlamadan önce NASA’ya biraz operasyonel deneyim kazandırmasıyla bir yol gösterici misyon olarak hizmet etmeyi amaçlıyor.

Yaklaşık bir mikrodalga fırın büyüklüğünde olan CAPSTONE, 28 Haziran’da havacılık şirketi Rocket Lab tarafından işletilen küçük bir Elektron roketinin üstünde Yeni Zelanda’dan fırlatıldı. CAPSTONE’a Ay’a ekstra bir itme gücü vermek için, Rocket Lab, ilk fırlatmadan sonra uyduya bağlı kalan ve periyodik olarak uydunun yörüngesini yükselten Photon adlı özel bir güçlendirici kullandı. CAPSTONE nihayet 4 Temmuz’da Photon’dan ayrıldı ve uzay aracını üreten ve işleten Advanced Space’e göre, ayrılıktan sonraki ilk 11 saat içinde iyi çalışıyor gibi görünüyordu. CAPSTONE güneş panellerini yerleştirdi ve yerleşik pillerini şarj etmeye başladı.

Görev ekibi, CAPSTONE’u Dünya’ya yöneltmeyi ve NASA’nın Derin Uzay Ağı’ndaki çanaklardan biriyle iletişim kurmayı başardı; bu, ajansın derin uzaya giden uzay aracıyla iletişim kurmak için dünya çapında kullandığı bir dizi yer tabanlı teleskop. CAPSTONE, İspanya’nın Madrid kentindeki teleskoplardan biriyle temas kurmayı başardı ve bu, ekibin uyduyu kontrol etmeye başlamasına ve aracı 5 Temmuz’da planlanan yolunu değiştirmek için yaklaşan manevrası için hazırlamasına izin verdi.

Gelişmiş uzay, NASA’nın gönderdiği CAPSTONE’nin gecikmeyi kaldırabileceğini söylüyor

Gelişmiş uzay, NASA'nın gönderdiği CAPSTONE'nin gecikmeyi kaldırabileceğini söylüyor

Ancak NASA’ya göre, uzay aracı Deep Space Network’teki başka bir teleskopla – bu Goldstone, California’da – temas halindeyken iletişim sorunları yaşamaya başladı. Advanced Space, sorunu iletişim alt sistemindeki bir “anomaliye” bağladı. Sonuç olarak, ekip uzay aracıyla yeniden temas kurmaya çalışırken 5 Temmuz manevrası ertelendi. Manevra, CAPSTONE’ın Ay’a giderken gerçekleştireceği planlı bir dizi benzer ayarlamanın ilki olacak.

Sonuçta Advanced Space, CAPSTONE’ın gecikmeyi kaldırabileceğini söylüyor. Uzay aracı, Ay’a ulaşmak için özellikle uzun bir yol kat ediyor ve tamamlanması yaklaşık dört ay sürecek. Özellikle yakıt açısından verimli ama aynı zamanda zaman alıcı bir rota. Advanced Space, rotanın ekibe sorunu tam olarak anlaması ve manevraya devam etmeden önce bir çözüm bulması için zaman verdiğini söylüyor.

CAPSTONE temas kurduğunda, görev ekibi uzay aracının uzaydaki konumunu ve hızını belirleyebildi. Şu anda, CAPSTONE Dünya’dan kabaca 177.000 mil (285.000 kilometre) uzaklıktadır. Mühendisler ayrıca uzay aracını stabilize edebildiler ve iletişim sorununu çözmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Advanced Space güncellemesinde “CAPSTONE görev ekibi bu önemli görevi desteklemek için tatil hafta sonu boyunca gece gündüz çalışıyor” dedi.

Şimdi, ekipler öfkeyle yeniden temas kurmaya çalışırken, CAPSTONE uzayda tek başına bekliyor. NASA, kullanıma sunulduğunda güncellemeler sağlayacağını söylüyor.

Kaynak: THE VERGE

Netflix Duyurdu: Erşan Kuneri’nin 2. Sezonu Geliyor!

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Çevirmen

Yorum Yap