Intel 13. Nesil işlemciler için büyük bir iddia: 6GHz’e ulaşacak 
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Intel 13. Nesil işlemciler için büyük bir iddia: 6GHz’e ulaşacak 

Yabancı kaynaklar, Intel’in gelecek 13. nesil CPU’larından en az birinin stokta 6 GHz hızında çalışabileceğini bildirdi. 

İddia, Intel’in Teknoloji Turu 2022‘de sahnede bir slaytta paylaşıldı ve bu da hız aşırtıldığında 8GHz‘e ulaşabileceğini söylüyor. Raptor Lake olarak adlandırılan bu yeni nesil için vaat edilen diğer iyileştirmeler arasında tek iş parçacıklı performansta yüzde 15, çok iş parçacıklı performansta yüzde 41 iyileşme var.

Intel 13. Nesil işlemciler için büyük oranda hız aşırtma

Intel’in 6GHz iddiası, yakın zamanda yaklaşmakta olan amiral gemisi 16 çekirdekli Ryzen 9 7950X‘in 5.7GHz‘e kadar yükseltme kapasitesine sahip olacağını söyleyen rakip AMD‘ye yönelik bir atış . Performans söz konusu olduğunda ham saat hızları her şeyin sonu olmasa da, son yıllarda CPU pazarında yeniden canlanan bir AMD ile mücadele eden Intel için 6GHz bariyerini kırmak önemli bir pazarlama kazancı olacak gibi görünüyor.

Intel 13. nesil

Raptor Lake CPU serisi henüz resmi olarak açıklanmadı, bu nedenle neslin işlemcilerinden hangilerinin veya kaçının bu tür saat hızlarına ulaşabileceği belli değil. Intel’in 12900KS‘sinin 5.5GHz‘e (normal i9-12900K’daki maksimum 5.2GHz hızından 300MHz’e kadar) yükseltildiği göz önüne alındığında, Intel‘in 6GHz CPU‘su, yaklaşmakta olan 13900K yongasının KS markalı bir versiyonu olabilir. Resmi fiyatlandırma ve çıkış tarihi bilgileri henüz kamuya açıklanmadı, ancak Intel 27 Eylül‘de San Jose, California’daki İnovasyon etkinliğinde daha fazla ayrıntıyı açıklayacak. Bir tesadüf olması pek mümkün olmayan bir şekilde, bu aynı zamanda AMD’nin Ryzen 7000 işlemcilerini piyasaya sürdüğü gün. İki dev işlemci markasının bu rekabeti donanım dünyasında yaratacağı gelişim ise şimdilik pek ön görülmüyor.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir