kahve Fiyatları Neden Arttı?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

kahve Fiyatları Neden Arttı?

Uzmanlara göre Vietnam, Brezilya ve Kolombiya gibi büyük kahve üreticilerinden gelen kısıtlı tedarik yüzünden 2022 yılına kadar kahve fiyatları artmaya devam edecek.

Son zamanlarda artan kahve fiyatları sadece Türkiye’yi değil tüm Dünyayı etkiledi. Fitch Derecelendirme Kuruluşu’nun raporuna göre, yüksek kahve fiyatının gelecek yıla kadar sürmesi muhtemel.

Vietnam şu anda pandeminin başlangıcından bu yana en kötü COVID salgınıyla mücadele ediyor. Özellikle ihracat merkezi Ho Chi Minh şehrindeki karantina, denizaşırı kahve ve diğer mal sevkiyatlarının etkilenmesine sebep oldu. Brezilya’da don ve kuraklık dalgaları ekinlere zarar verdi. Kötü hava koşulları Kolombiya’nın hasadını da etkiledi. Ayrıca ülkede “Mu” varyantının ortaya çıkması, üretimi etkileyecek uzun süreli kısıtlamalarla beraber iş gücü kıtlığına sebep olabilir.

Haziran’da 65 TL, Temmuz’da 75 TL olan kahvenin kilosu 100 TL’ye kadar çıktı. İklim şartları ve COVID salgınının etkileriyle beraber talep fazlalığı nedeniyle kahve fiyatlarının daha da artması bekleniyor. İklim şartları ve COVID salgını etkileri düzelmediği sürece fiyatların düşmesi ise beklenmiyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap