FBI; 100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge Hırsızlığının Arkasında Kuzey Koreli Hackerlar Var!
  1. Anasayfa
  2. Güvenlik

FBI; 100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge Hırsızlığının Arkasında Kuzey Koreli Hackerlar Var!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri gün geçtikçe siber dolandırıcılık ve siber veri hırsızlığı olayları artıyor bireysel verilere sahip kişilerin haricinde büyük sorumluluk payı Finansal şirketler ve ödeme sağlayıcı kuruluşlara düşüyor. Yakın zamanda yaşanan benzer bir Küresel dolandırıcılık olayıda Horizon Bridge Kripto hırsızlığı olmuştur ve 2023’de yankıları hala daha devam etmektedir. Haberin detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI Pazartesi günü, Kuzey Koreli tehdit aktörlerinin Haziran 2022’de Horizon Bridge’den 100 milyon dolarlık kripto para varlığının çalınmasından sorumlu olduğunu doğruladı. Kolluk kuvvetleri, hack’i Lazarus Group ve Finansal siber operasyonlarda uzmanlaşmış Kuzey Kore Devlet destekli bir tehdit grubu olan APT38 kod adı ile anılan grubun yaptığını doğruladı. FBI ayrıca, konuyla bağlantılı olan diğer saldırısının Nisan 2022’de ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Dairesi CISA tarafından ifşa edilen Trader Traitor adlı bir saldırı kampanyasından yararlandığını belirtti.

FBI; 100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge Hırsızlığının Arkasında Kuzey Koreli Hackerlar Var!

Horizon Bridge’den 60 Milyon Dolar Ethereum Aklandı!

Yöntem, görünüşte iyi niyetli bir işe alım çabasının bir parçası olarak kripto para şirketlerinin çalışanlarını hileli uygulamaları indirmeleri için aldatmak için sosyal mühendislik yöntemlerinden yararlanmayı hedefliyor. FBI, 13 Ocak 2023 Cuma günü, Kuzey Koreli siber aktörlerin, Haziran 2022 Horizon Bridge soygunu sırasında çalınan 60 milyon dolar değerindeki ethereum’u aklamak için bir gizlilik protokolü olarak kullanılan Raılgun’u kullandığını açıkladı. Bu çalınan ethereumun bir kısmı daha sonra birkaç sanal varlık hizmeti sağlayıcısına gönderildi ve bir kısmının bitcoin’e dönüştürüldüğü düşünülüyor.

Çalınan fonların bir kısmı, sanal varlık hizmet sağlayıcıları ile koordineli olarak dondurulurken, kalan Bitcoin’in 11 farklı aktör tarafından kontrollü cüzdanlara aktarıldığı söyleniyor. Harmony One saldırısıyla ilgili fon hareketinin ilk olarak geçen hafta çevrimiçi takma adı ZachXBT olan bir blockchain araştırmacısı tarafından ortaya çıkarıldığını belirtmekte fayda var. Binance’in kurucusu Changpeng Zhao’ya göre transferler bloke edildikten sonra 124 BTC yaklaşık 2,84 milyon dolar kadar aktarımın kurtarıldığını açıkladı.

Mist Track: Kripto İzleme ve Kara Parayı Önleme Platformu Bir Rapor Hazırladı.

Zhao, 16 Ocak 2023’te Twitter’da paylaştığı bir tweet’te saldırganların zulalarını Huobi adlı başka bir kripto borsasına aktarma girişiminin de engellendiğini söyledi. Kripto izleme ve kara para aklamayı önleme platformu Mist Track, kendi analizinde, haksız kazançların Bitcoin blok zincirinden Avalanche, Ethereum, Harmony ve Tor ağlarında izlerini gizlemek için seçilen bir zincirler arası yol aracılığıyla taşındığını ortaya koydu. Buradan yola çıkarak vurgunun uzun zamandır planlandığı ve en az 50 kişilik bir Siber çete ekibi tarafından yönetilmekte olduğu düşünülüyor.

FBI; 100 Milyon Dolarlık Horizon Bridge Hırsızlığının Arkasında Kuzey Koreli Hackerlar Var!

Chainalysis Şirketinin Araştırma Verilerine Göre Sanal Dolandırıcılık Rakamları Korkunç Sayılara Ulaşacak!

Blockchain analiz şirketi Chainalysis tarafından toplanan veriler, fidye yazılımı aktörlerinin kurbanlardan 2020 ve 2021’de sırasıyla 765 milyon dolar ve 766 milyon dolar olan en yüksek seviyeden 2022’de en az 456,8 milyon dolar zorla aldığını gösteriyor. 2023 yılın’ın başında ilk belirlenen rakamların 60.7 milyar dolar civarında seyrettiğini de belirtmek gerekir.

Tabi ki bu durum bitmedi. Geçen hafta yayınlanan bir araştırma şirketinin raporunda çarpıcı veriler yer aldı. Raporda; Ancak bu, saldırıların azaldığı anlamına gelmiyor ve bunun yerine, düşüşün çoğunun kurban kuruluşların fidye yazılımı saldırganlarına ödeme yapmaya giderek daha fazla zararı ve müşteri kaybını reddetmesinden kaynaklandığına inanıyoruz dedi.

Bitcoin, ethereum, hisse varlıkları ve benzeri Finansal işlemler ile 2023 yılının verilerine göre Küresel olarak dolandırıcılık vakaları %37 oranında yükselişe geçmiş durumda. Bu durum bu alanlarla ilgilenen tüm kişi ve kuruluşları tehdit ediyor, güvenlik konusunda önlem almak ve uzman tavsiyelerine göre hareket etmek mutlak olarak şart durumda, bununla beraber güvenlik yazılımı kullanımını Tech Dergi’de benzer konularda yazdığım tüm yazılarım da belirtmekteyim ve 2023 yılının en iyi güvenlik yazılımları hakkında bilgi almak için yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu saldırılar Küresel olarak para piyasalarında birçok değişimi ve ticaret politikalarını beraberinde getiriyor.

Uluslararası ticaretleride büyük oranda etkileyen ve kur dalgalanmaları yaşanmasının en büyük sebepleri arasında bu saldırılar yer alıyor. 2023 yılının daha güvenli bir yıl olması için dijital mecralarda tüm sektörlerde her kesime sosyal bir sorumluluk düşmektedir bunu unutmayalım.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın, güncel ve güvenle kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

GÜNCEL KONULAR:

Rusya Ukrayna’ya Karşı Gamaredon Hacker Grubunu Kullanıyor!

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir