Karanlık, Toz & Korku Dolu Zindanlara!
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Karanlık, Toz & Korku Dolu Zindanlara!

0

Darkest Dungeon’a Hoş Geldiniz!

Kısa bir rehber niteliğinde olan bu yazımda yüreğinizi hoplatacak çizimleri, strese sokarken aynı zamanda keyif veren atmosferi ve Turn-Based Combat RPG’si türünü sergilemesine rağmen saniyesinde bile sıkılmayacağınız bir oyun olan Darkest Dungeon hakkında konuşacağız.

Sen Kimsin, Nesin?

Sen bilgisayarının başına geçmiş bir lidersin. Her görevinden sonra at arabası ile gelen, cebine birkaç kuruş atıp geçinmek isteyen maceracıları 4 kişilik sınırı olan grubuna davet eden kişisin. Adamlarının görev sırasında kurtulması veya ölmesi senin için bir üzüntü kaynağı değil. Sonuçta görev bitince at arabasında seni bekleyen yeni maceracılar olacak. Senin dikkat etmen gereken şey pelerininin altındaki ALTIN KESESİ!

Evet, hayatımızın çoğu alanına hükmeden para bu oyunda da borusunu öttürüyor. Zindanlardan kazandığınız para ile grup üyelerinin ekipmanlarını ve yeteneklerini geliştirebiliyor, zindana inmeden önce gerekli ekipmanları (meşale, bandaj, yiyecek, panzehir, vb.) tedarik edebiliyorsunuz.

Eğer zindana yetersiz ekipman ile inerseniz sonunuz hüsran olabiliyor. Bu yüzden çantanızı yanınıza almayı unutmayın!

Meşale, Çok Önemli!

Oyunun simgesi olan ve oyun hakkında internet üzerinde yapacağınız her araştırmada rastlayacağınız çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Meşale grubunuzun zindandan sağ bir şekilde çıkabilmesi için ilgilenmeniz gereken ilk şey. Meşale %’lik bir sistem ile çalışıyor ve %75’e düştükten sonra verdiği büyük avantajların yanında dezavantajlar vermeye başlıyor. %50’de artık avantajdan çok dezavantajı oluyor. Eğer ki %25 seviyesine düşerse her an düşmanlar ve yaratıklar tarafından baskın yer hale geliyorsunuz. Meşale’nin yüksek %’lerde olması size hem saldırı-savunma avantajları hem de anti-stres avantajları veriyor. Aslında meşalenin çok önemli olmasının sebebi verdiği anti-stres avantajları.

Stres, Kalp Krizi Sebebi!?

Hiç bir oyunu oynarken karakteriniz kalp krizi sebebi ile öldü mü? Bu oyunda en çok korkmanız gereken şey rakibin sivri kılıcı veya öldürücü zehri değil karakterinizin psikolojisinin altüst olması.

Bu durum ile ilk karşılaştığımda hem çok sinirlenmiş hem de çok gülmüştüm. Düşünsenize! Üstünde 30 kiloluk zırhı, elinde devasa baltası ve büyülere karşı rün koruması olan bir şövalyesiniz ve indiğiniz zindanda ölüm sebebiniz kalbinize gelen bir ok değil de korkudan kalp krizi geçirmek! 😀

Gerçekten trajikomik bir durum. Karakteriniz bu duruma geldiği zaman eğer inançlı ise Kilise‘de eğer değilse Taverna‘da altın karşılığında vakit geçirmesi gerekiyor.

Bu kötü olaylar silsilesi size bol bol altın kaybettirebilir. Yapmanız gereken zindana inerken biraz altına kıyıp yanınıza yeterli yiyecek ve meşale almak. Meşale seviyenizi %100’de tutmak ani baskınları, şokları, karanlıktan gelen stresi engelliyor ve etrafınızı daha çok görüp tuzaklardan kaçınmanızı sağlıyor.

Kamp Kuralım Mı, Odunu Getirin!

Oyunda Kısa, Orta, Uzun olmak üzere 3 adet zindan büyüklüğü var. Orta ve Uzun zindanlarda oyun kamp kurmanız için size bir adet kamp odunu veriyor. Kamptayken karakterinizin özel Kamp Yetenekleri’ni kullanarak grubunuzun ya da bir kişinin fiziksel veya psikolojik sağlığını iyileştirebiliyorsunuz. Bu yetenekler sınırlı sayıda kullanılabiliyor ve kullanırken meşalenizin %100 seviyesinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer ki meşalenize dikkat etmeyip kamp sırasında baskına uğrarsanız hiçbir Kamp Yeteneğinizi kullanamaz ve darmadağan savaş pozisyonuna geçersiniz. Işığınız tamamen söner ve büyük dezavantajlar içinde stresli bir savaş yaşamak zorunda kalırsınız.


Esrarengiz maceralar yaşayıp özgün çizimlerin tadını sonuna kadar yaşayabileceğiniz bu oyuna Steam üzerinden ücretli bir şekilde sahip olabilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap