Android M Tanıtıldı!
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Android M Tanıtıldı!

0

Google, Android’ in yeni sürümünü olan Android M ‘i tanıttı. San Francisco’ da yapılan Google I/O etkinliğinde tanıtıldı. Android M’ de tasarımdan ziyada daha çok işlevsel yenilikler ve değişikler gelmiş durumda. Daha temele inerek çok daha stabil çalışan bir Android olduğu söylendi. Android M ile gelecek olan yenilikleri ve geliştirmeleri şu başlıklar altında inceleyebiliriz. Parmak izi taramaGelişmiş internetUygulamalara bağlantı vermeUygulama izinleriMobil ödeme sistemiŞarj ve Enerji tasarrufu bu başlıklara sırası ile gözatalım.
googleio2015
[divider]Parmak izi tarama[/divider]
Parmak izi tarama özelliği, bir çok cihaz üreticisi tarafından akıllı telefonlara ekleniyor, fakat android üzerinden bu yönde destek bulamıyorlardı. Android M ile gelecek olan Parmak izi tarama özelliği ile internetten alışveriş yaparken, Google Play’ den uygulama indirirken ve ekranlarınızı kilitlemek için kolayca kullanabileceksiniz.
[divider]Gelişmiş İnternet[/divider] Android M ile artık internet deneyiminde de kullanıcılar farklar yaşayacak, daha önceki sürümler de. Bir bağlantıya tıkladığımız da Chrome uygulamasının açılmasını beklerken zaman geçiyordu, bu sürümde ise chrome aktif olan uygulama üzerinden açılarak daha hızlı bir internet erişimi sağlayacak.
[divider]Uygulamalara bağlantı verme[/divider] Bu özellik ise geliştiriciler tarafından, uygulamalarına bir web bağlantısı verme şansı tanıyacak. Bu sayede kullanıcı bağlantı açılırken hangi uygulama üzerinde açılsın sorusuna maruz kalmadan geliştiricinin seçtiği uygulama üzerinden açılacak.
[divider]Uygulama İzinleri[/divider] Android M ile uygulama izinlerinde büyük bir değişikliğe giderek, iOS da olduğu gibi kullancılar uygulamayı indirirken yada indirdikden sonra istedikleri izinleri veriyor istemediklerini kapatabiliyorlar, önceki sürümlerde tüm izinleri kabul etmemiz gerekiyordu ve istemediğimiz izinleride kabul etmek zorunda kalıyorduk. Artık Android M ile bunun önüne geçilerek, istediğimiz uygulamada istediğimiz izini vermemize olanak sağlanıyor.
[divider]Mobil ödeme sistemi[/divider] Android M ile yeni bir ödeme özelliği daha geliyor. Adroid Pay özelliği ile ödeme yapmak çok daha kolaylaşıyor. Amerika ve Avrupa’ da birçok mağazada kulanılan sistem; MasterCard, Visa ve American Express desteğinede sahip. Android Pay’ ın asıl özelliği ise NFC ( dinleme cihazı değil sökmeyin 😀 ) özelliği bulunan her android telefonda çalışması. Android 4.4 Kitkat ve üzeri işletim sistemine sahip cihazı olan herkes Android Pay’ i kullanabilecek.
 
 
[divider]Şarj ve Enerji tasarrufu [/divider] Android M ile Doze isimli bir özellik daha hayatımıza girecek, Doze (kestirme) modu telefonlarımızın bekleme süresini büyük ölçüde arttırıyor. Sensörler vasıtasıyla uzun süredir telefon üzerinde işlem yapılmadığını saptyan sistem, arkaplandaki uygulamaları bir nevi durdurarak daha fazla bekleme süresi sağlıyor. Nexus 9 üzerinde yapılan denemeler üzerine bekleme süresinin Lollipop’ a göre iki kat arttığını belirttiler. USB Type-C ile, tersi-düzü olmayan bir usb kablo cihazların üç, dört kat daha hızlı şarj olma şansı tanıyor. Bu sefer getireceği özelliklere çok iddialı olan Google, Android M i 2015′ in 3. çeyreğinde çıkaracağını belirtiyor. Bekleyelim bakalım bunlar ne zaman gelecek Lollipop daha birçok cihaza gelmeden M tanıtıldı. Hadi hayırlısı
 
 
 
 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap