META: Facebook’un yeni Resmi Adı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

META: Facebook’un yeni Resmi Adı

Şu anki adıyla “Meta” yani Facebook; 4 Şubat 2004 tarihinde bilgi alışverişi ve iletişim amacıyla tasarlanmış bir sosyal ağ. 2006 Devre öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından, öncelikle Harvard öğrencileri için kuruldu. Ben Mezrıch’in yazdığı bir kitapta, Zuckerberg’in siteyi Harvard’da bulunan gizli bir kulübe katılıp, “daha fazla kız götürmek” için kurduğunu iddia etti. Daha sonra yaygınlaşarak, Dünya’nın en büyük internet sitelerinden biri haline geldi. Üstelik popülerliğim de artacak” demiş. Bu denli basit, sıradan sosyalleşme uygulamasının, son derece tehlikeli bir noktaya gelmesi yeterinde korkutucu değil mi?

Facebook şirketi ve sızdırılan bilgiler

Facebook şirketi, yani yeni ismiyle “Meta” geçmişte çok büyük veri sızıntılarına da geçmişinde yer vermiş olan bir şirket. Bahsettiğimiz birkaç milyon değil, milyarlarca kullanıcının verilerinden bahsediyoruz.

4 Nisan Pazar 2021: Facebook, 533 Milyon kullanıcısının bilgilerini sızdırdı!

Facebook’un 533 milyon kullanıcısının bilgileri bir hacker platformunda çevrim içi şekilde yayımlandı. ‘Business Insider’ adında ki sitenin haberinde, 106 Ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcısının numara, doğum tarihi gibi kişisel verilerinin çevrim içi olarak ücretsiz paylaşıldığı belirtildi! ‘’Business Insider’’ internet sitesinin haberinde, bir hacker platformunda 106 ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verilerinin çevrim içi olarak ücretsiz paylaşıldığı belirtilmektedir. Yayımlanan kişisel bilgilerin 32 milyondan fazlasının ABD’den, 11 milyonunun Birleşik Krallık’tan, 6 milyonunun Hindistan’dan olduğu ifade edilen haberde, söz konusu bilgiler arasında telefon numaraları, konum bilgileri, doğum tarihleri, e- posta bilgilerinin bulunduğu aktarılmakdır. Güvenlik uzmanları, verilerin bilgisayar korsanları tarafından dolandırıcılık için kullanılabileceği konusunda uyardı.

Kaynak: Bloomberg

4 Ekim Pazartesi 2021: 1,5 milyar kullanıcının kişisel verileri satışa çıkarıldığı iddiası

Dış basında yer alan son dakika haberlerine göre, 1.5 milyardan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri bir hacker forumunda satışa sunulduğu ileri sürüldü. New York Times ise Facebook çalışanlarının, şirket içi sistem ve iletişimin de çökmesi nedeniyle yavaş yavaş ofisten ayrılmaya başladığını yazdı. Haberler sonrası şirkete ait hisselerin yüzde 5 değer kaybettiği de belirtildi. Facebook, Whatsapp ve Instagram uygulamalarına saat 19.00 sularından itibaren erişim sağlanamıyor. Kullanıcılar, Facebook alt yapısını kullanan üç uygulamaya giriş yapmak istediklerinde ya server hata uyarısı ile karşılaşıyor ya da akış yenilenemiyor. Kesintinin nedeni hakkında henüz bir açıklama gelmezken, Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde sorun yaşandığının farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Posta

‘Metaverse’ tam olarak nedir?

Metaverse, ‘Öte Evren’ olarak ifade edilen, hayal edilenin, fiziksel ve sanal gerçekliğe dönüşmesi olarak ifade edilmektedir. Pandemi sürecinde, film festivallerinin, konser ve toplantılar gibi sosyal alanların sanal ortama aktarıldığına birçok kez şahit olduk. Pandemi sürecinin, arka planında ‘Yeni Dünya Düzeni’ çalışmaları eski düzenin iyileştirilmesini içermiyor. Eski düzenin tamamen yıkılıp, sıfırdan dijital olarak bir düzen kurma isteği içeriyor. Bu düzen için 5G, 6G, 7G gibi çıkan teknolojiler, yavaş yavaş konuşulmaya ve tehlikeli görülmeye başlandı.

Sanal dünyada, sanal vatandaşlık verilecek

Metaverse evreni; ‘her şeyi’ tek bir evrende toplayarak, sanal bir gerçeklik sunacaktır. Sanal gerçeklikte, sanal vatandaşlıkların verileceği de konuşuluyor. İstediğiniz gibi görünerek, istediğiniz yerlere, sanal gözlükler sayesinde gidebileceksiniz. Metaverse evreninin, insan gibi görünmeden bile, resmi bir bireyi olabileceksiniz. Ruhun, nesnelere aktarımı gibi. Durum böyle olduğunda, hologram teknolojisi de gelişme gösterecek. Metaverse evreninde bir konsere katıldığınız da adeta oradaymışsınız gibi eğlenebileceksiniz. 2020 yılında, Fortnight oyununda düzenlenen rap konserini aynı anda 12 milyon kişi izledi. Çok oyunculu oyunların kendi ekonomisinin olduğu gibi Metaverse evreninin de kendine ait kripto parası olacak.  

Peki, ‘Metaverse’ tam olarak nasıl bir yer olacak?

Neal Stephenson’ın, popüler romanı Snow Crash’te, 2’nin 16.kuvveti olan 65.500 km uzunluğunda bir sokak var. Bu kilometrenin sebebi, sanal tasarımın 1 ve 0 dan oluşarak, ikilik sisteme göre kurulması. Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı ‘Başlat: Ready Player One’ filminde ise ‘Vaha’ olarak bahsediliyor. Metaverse evreni, 90’lı yıllardan beri tasarlanmakta ve geliştirilmektedir.

Pandemi sürecinde, popüler müzelere sanal olarak nasıl ulaşabiliyorsak, Metaverse ile bir ‘sanal bulunma’ söz konusu. Tüm bu sanal evrenin bireyleri; insanların dışında, yapay zekâ ve insansı robotların da birer kimliğe ihtiyacı olacak. Bu kullanıcı bilgilerinin, Facebook’taki ölen kişilerin profillerinin olduğunu da düşünebilirsiniz.

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaya koyulan ‘Dna ile veri depolama’ çalışmasının bir sonucu olarak insan verilerinin, yapay zekâ için önemli olduğunu belirtmekte fayda var. İnsansı robotlar açısından, kan örneklerimizi korumamız gerektiğini açıkça göstermektedir. Telefonlarımızın dinleniyor diye düşünürken, ses verilerimizin depolandığını bilmek ürkütücü görünmektedir. Tüm bunların yanı sıra, oluşturacakları dijital evren için yaptıkları yarımlar da var. Facebook, Metaverse evreni için, 2 milyar dolar karşılığında; Kaliforniya’da bulunan ‘Oculus’ firmasını 2014 yılında satın aldı. Oculus, Kaliforniya merkezli, Palmer Luckey, Brendan Iribe, Michael Antonov ve Nate Mitchell tarafından kurulmuştur. Sanal gerçeklik teknoloji ve yazılım ürünleri şirketidir. Sanal gerçeklik kulaklığı ve başa takılı ekranlar üretiyor. Her şey kontrol altında.

Dün ise yayınlanan bir haberde, Mark Zuckerberg, Facebook’un isimini ‘Meta’ olarak değiştirdiğini resmen duyurdu. Logosuna bakacak olursak, isim ‘Meta’ olarak değişerek, sembolik olarak sonsuzluk içerdiğini görebiliriz. Avantajları arasında; sosyalleşme, kendini farklı şekillerde var etme imkanı vardır. Dezavantajları arasında ise en ciddi olanı, sanal ve gerçeklik arasındaki ayrımın zor olacağıdır.

Gerçeklik ve sanalın birbirine karışacağı bir Dünya’da görüşmek üzere.

Metaverse hakkında, sizin fikirleriniz nelerdir? Instagram üzerinden bizimle fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap