iOS 9 da yeni neler var?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

iOS 9 da yeni neler var?

0

Dün gerçekleşen Apple’ ın her sene düzenli olarak yaptığı WWDC ‘de iOS9 tanıtıldı, yeni olarak bizlere neler tanıttılar, nelerle karşılacağız, bunların hepsini tek bir yazı üzerinden sizlere sunmak istiyoruz. Apple bu sene birçok yenilikle karşımıza çıkacak, bu yeniliklerden bizimle alakalı olan yani bizim işimize yarayacak kısımlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.
apple ios 9
 
[divider]iOS 9 Hangi Cihazlara Gelecek[/divider] Apple, iOS 9 güncellemesini iPhone 4S ve üzerindeki modelleri kullanan kullanıcılara sunacak. iPad 2 ve iPad Mini sonrasını destekleyecek. iPod’ da 5.Jenerasyon ve üzerindeki modellerine gelecek.
[divider]iOS 9′ un Performansı Nasıl?[/divider] Bildiğiniz gibi, gelen her güncelleme yeni özelliklerin yanı sıra daha stabil ve daha fazla performans sağlamak amacıyla geliyor. iPhone 4S ve iPad 2′ ye gelecek olan güncellemenin performans ve stabilite olarak daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Şuanda tam henüz kullanıma çıkmamasından dolayı kesin olarak bir şey söyleyemesek de görünüşe göre performans da düzelmeler ve artışlar olacaktır.
[divider]iOS 9 Kullanıcılara Daha Ne Getirecek?[/divider] iOS 9 ile Apple’ ın mobil asistanı olan Siri de güncellenecek ve daha renkli daha akıllı bir siri gelecek, konuşmalarınızı daha iyi algılayabilen, daha kesin sonuçları karşımıza çıkartan siri bu güncellemeyle %40 a yakın daha fazla performans ve hız kazanacak. Sizi daha iyi tanıyan Siri ile konumunuzu algılayarak eve gittiğinide yapmayı unutmamanız gereken notları bildirerek eve geldiğinizde Siri tarafından hatırlatılacak.
iOS 9′ da gelecek olan bir yeni uygulama iseHomekit, bu uygulama ssayesinde akıllı evlerinizde ışıkların ve diğer akıllı sistemlerin kontrolünü sağlayabileckesiniz.
Apple Maps’ e gelecek olan Transit özelliği, iOS9 ile gelcek olan bir diğer özellik ise Maps’ e geliyor. Bu özellik sayesinde Apple Maps’ e toplu taşıma araçlarının sefer saatlerini vs. görebileceksiniz.
Apple Music ise iOS 9 da gelecke olan bir diğer yenilik, bu uygulama iOS ‘un yeni müzik servisi olacak, Spotify ve Deezer benzeri bir kullanımı olacak olan Apple Music kullanıcıları çok fazla heycanlandırmış durumda.
Diğer özellikler ise şu şekilde olacak, Apple News bu uygulama bir haber uygulaması olarak karşımıza çıkacak. İlgi alanlarınıza göre birçok haberi anlık olarak görebileceksiniz. Apple Notlar ise pek tabiki not tutmanıza yarayacak bir uygulama fakat, bu yeni Apple Notlar da bu biraz daha değişiyor ve notlarınıza çizim ve görsel ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca diğer Apple cihazlarından notlarınızı görebilecek ve düzenleyebileceksiniz. Bir diğer gelecek özellik ise Split Screen (Ekran Bölme) Adından da analayacağımız gibi artık bu özellik iOS 9 la Apple cihazlarına geliyor, bu özellik ne oluyor diyorsanız ekranınızda aynı anda 2 uygulamayı açarak kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Fakat şöyle bir durum varki ne yazık ki bu özellik iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3′ e gelecek. Diğer özellikler ise şu şekilde. Güç Tasarrufu özelliği, Apple Pay ve Spotlight bu özellikler zaten genel olarka bildiğimiz için anlatmaya gerek duymadık.
[divider]Peki iOS 9 Ne zaman Yayınlacak?[/divider] iOS 9 şuanda sadece Geliştiriciler için Beta olarak dağıtılmaya başlandı. Temmuz ayında ise iOS 9 Beta sürümü tüm kullanıcılar için indirilebilir olacak. Tam sürüm olarak dağıtılması ise Kasım ayına yakın olabileceğini düşünüyoruz. Peki iOS 9 için kaç GB alana ihtiyacımız var diyorsanız cihazınızda iOS 9 uygulamasını alabilmek için Minimum 5 GB boş alan bulunması gerekiyor. iOS 9 Cihazlarımızda ise sadeec 1.3 GB yer kaplayacak!
Daha yeni bilgiler elimize ulaştıkca siz değerli takipçilerimize bildirmeye devam edeceğiz!
 
 
 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap