Google Haritalar, Artık Elektrikli Araçlar İçin Fiş Tipine Göre İstasyon Arayabiliyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google Haritalar, Artık Elektrikli Araçlar İçin Fiş Tipine Göre İstasyon Arayabiliyor!

Eğer hiç elektrikli otomobil sahibi olmadıysanız, muhtemelen üreticiler tarafından kullanılan çoklu şarj konektörlerinin farklı olduğunu da bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin, Nissan araçları CHAdeMO kullanırken BMW ve VW CCS‘yi kullanıyor. Gündemden düşmeyen Tesla ise kendi tescilli konektörünü kullanmakta. Hal böyle olunca araç sahipleri mevcut istasyonun araçlarına uygun olup olmadığını bilemeyebilir. Google Haritalar sayesinde bu durum son bulabilir.

Google, Haritalar uygulamasında mevcut istasyonları gösteren arama özelliğini bu yıl başında eklemişti. Artık yeni filtreleme özelliğiyle beraber mevcut şarj istasyonlarında ne tür fişlerin bulunduğunu da görebileceksiniz.

Yeni özellikle beraber şarj istasyonlarını ararken, filtre çubuğunda yeni bir açılır pencere bizi karşılıyor. Burada, Google Haritalar‘a hangi fişleri aramak istediğinizi ( örneğin, otomobilinizde mevcut olan fişler) seçerek eşleşen sonuçlara ulaşmanız sağlanıyor.

Ayrıca, önceden yapılan tercihlerin uygulama ayarlarında bulunan “Elektrikli araç ayarları” seçeneğinden değiştirmeniz de mümkün.

PlugShare gibi birçok uygulama bu özelliği uzun zamandır elektrikli otomobil sahiplerine sunuyordu. Google Haritalar‘ın da bu çok önemli özelliği eklediğini görmek harika.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum Yap