Firefox VPN Hizmeti için Android Uygulamasını Yayınladı!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Firefox VPN Hizmeti için Android Uygulamasını Yayınladı!

Çok sevilen Firefox web tarayıcısının arkasındaki kuruluş olan Mozilla, bir süredir VPN hizmeti üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Rakibi olan Opera‘nın tarayıcılarında gömülü bulunan paketlenmiş VPN kullanmasının aksine Mozilla, VPN‘nin her zaman ücretli bir hizmet olmasını ve kullanıcı verilerinden yararlanılmaması gerektiğini savunuyor.

Firefox beta

VPN hizmeti, şuan için kapalı beta sürümünde olmasına karşın Firefox Private Network uygulaması Android için kullanılabilir durumda. Play Store‘da bazı bilgilerin mevcut olmasına karşın Firefox Private Network resmi internet sitesinde bilinmesi gereken tüm detaylar mevcut. Öncelikle verilen hizmette kayıt tutmama politikasına değinilirken, verilen bu gizlilik özelliğinin Mullvad VPN tarafından desteklendiği de belirtiliyor.

Firefox Private Network, OpenVPN veya IPsec gibi daha geleneksel protokoller kullanmıyor. Bunun yerine daha yüksek hızlar ve gelişmiş şifreleme sunmak üzere tasarlanmış daha yeni WireGuard standartlarını destekleyen bir alt yapıya sahip. Günümüzde çoğu ücretsiz VPN hizmetleri WireGuard özelliğini desteklemediğinden ötürü Mozilla Firefox bu konuda büyük avantaja sahip gibi görünüyor.

Firefox Private Network, 30‘dan fazla ülkede sunucuları bulunan ve aynı anda beş bağlantıya kadar destek sunabilen hizmetini, aylık/ 4.99 $ olarak satışa sunuyor.

Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Yazar Hakkında

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum Yap