BTK’dan Sosyal Medya’ya Uyarı Geldi!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

BTK’dan Sosyal Medya’ya Uyarı Geldi!

0

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 19 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili “BTK” sosyal medyada yalan haber yapanlar ve provoke edenlere karşı önlem alınacağını bildirdi. 

Daha 1.haftasında bile Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal mecralarda büyük yer edinen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan uyarı geldi. Yalan haber ve kışkırtıcı söylemlerde bulunan kişilere karşı müdahele edilmeye başlandı. BTK, bu paylaşımları yapanların kullanıcı adları ve IP adreslerini tespit edip başsavcılığa sevk ediyor. Aynı şekilde Başbakanlık’ta , Twitter, Facebook ve Youtube gibi yerlerde bu tür paylaşımlara erişim engeli veriyor.

Twitter, Facebook ve Youtube gibi büyük sosyal mecraları uyaran BTK, bu içeriklerin kaldırılmasını ve erişimin o IP’lerden engellenmesini istiyor. Aynı zamanda bununla birlikte zararlı içerikleri paylaşanların IP adreslerini doğrudan BTK’nın istediği de bildirildi.

Duruma ilişkin açıklama yapan BTK yetkilisi “Zararlı, sakıncalı, yalan, manipülatif içerikler hemen kaldırılmazsa geniş kitlelere yayılmasının önüne geçmekte geç kalınabiliyor. Bu nedenle çok hızlı ve proaktif davranıyoruz” dedi.

Yalan içeriklerin ve sınır bölgelerde ki sivil halkın manipüle haberlerle kışkırtılmasını engellemek için BTK’dan erişim engellense de VPN ile girilebildiği için, BTK yetkilileri direkt olarak bu sitelerin yönetimi ile irtibata geçip zararlı içeriklerin kaldırılması konusunda uyardı.

Bunun yanı sıra bir diğer olarak da harekatın anlık bilgilerinin geldiği ve takip edildiği Liveuamap.com‘a mobil ve bilgisayar platformlarından erişim engeli geldi. iOS ve Android dışında diğer işletim sistemlerinden de siteye erişim sağlanamıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yorum Yap