App Store’un Uygulama Gelirleri Play Store’un Önünde!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

App Store’un Uygulama Gelirleri Play Store’un Önünde!

0

Geçtiğimiz günlerde Sensor Tower’ın son yayınladığı rapora göre iPhone kullanıcıları; Android kullanıcılarına göre uygulama satın alma noktasında çok daha fazla para harcıyor.

Android işletim sistemi, akıllı telefon pazarında %85 gibi ciddi oranda bir pazar payına sahip olsa da konu uygulama mağazasında harcama yapmak veya uygulama içi satın alma olduğunda Play Store, App Store’un bariz bir farkla geride olduğunu görüyoruz.

App Store ve Play Store Gelirleri Açıklandı!

Marka pazarlamaları üzerine araştırma yapan Sensor Tower‘ın raporuna göre App Store’daki en iyi 100 uygulama, 2019’un ilk çeyreğinde Apple’a 83,8 milyon dolarlık bir gelir getirdi. Play Store ise 51 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Aradaki fark, App Store’un gelirinin Play Store’a göre %65 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak aradaki fark çok büyük olsa da geçen seneye göre App Store’un açtığı %67’lik farkın iki puan küçüldüğünü görüyoruz.

Peki Rekabet Bu Kadar Yüksek mi?

Aslına bakılırsa işin ilginç yanı son 5 yılda, bu iki uygulama mağazasının da büyüme oranlarının birbirine çok yakın. Görüyoruz ki App Store’un %31,3’lük yıllık büyüme oranı, Google’ın uygulama mağazası olan Play Store’un %31,2’lik yıllık büyüme oranını kılpayı geçti.

Bunun yanı sıra oyunlardan elde edilen gelirler göz önüne alındığı zaman aradaki farkın bu kadar ciddi rakamlar olmadığı görülüyor. App Store’daki en iyi 100 oyundan elde edilen gelir 70 milyon dolarken, Play Store’daki bu değer 48 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bu da ortalama %22’lik bir fark olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yorum Yap