Ebola Dedektifi “Maven” İle Tanışın!
  1. Ana Sayfa
  2. Tıp

Ebola Dedektifi “Maven” İle Tanışın!

0

Xerox’tan Salgın Hastalık Takip Sistemi!

Xerox Firması öldürücülük derecesi oldukça yüksek olan Ebola hastalığı için yakın zamanda Maven adında Salgın Hastalık Yönetimi sistemi geliştirdiklerini duyurdu.

Salgın Hastalık Yönetimi sistemi Ebola hastalığı teşhisi veya şüphesiyle gelen insanların belli parametreler altında Maven’a girilmesi ile çalışmaya başlıyor. Maven ile virüse maruz kalmış insanlar, bu insanlar ile temas kuran diğer insanların ve vakaların görüldüğü bölgeler kaydediliyor. Maven yazılım sistemi üzerinde sanal karantina bölgeleri oluşturuluyor. Bu oluşturulan sanal karantina bölgelerindeki son durum an be an coğrafi olarak takip edilebiliyor. Virüs taşıyan kişilerin yaşadıkları bölgeler, son aylarda yapmış oldukları seyahetler, kalmış oldukları yerler ve kimlerle temas kurdukları Maven sistemine giriliyor. Böylece virüsün kimlere bulaşmış olabileceği ve nasıl bir yayılma izlediği saptanmaya çalışılıyor.

Yeni vakalar meydana geldikçe Maven sistemindeki parametreler güncelleniyor. Yazılım gelen her veriyi analiz ederek  yeni bir takip algoritması oluşturuyor ve sanal karantina bölgelerini tekrar belirliyor. Bu sayede yeni bir yayılım belirlendiği zaman virüs hem izlenim altında oluyor hem de daha çok yayılması engellenmiş oluyor. Bu sistem dünyanın her yerinde her türlü alt yapıya entegre edilebilecek bir şekilde tasarlanmıştır fakat şu an sadece A.B.D. ve Avustralya’nın belli başlı bölgelerinde kullanılıyor.


Bu kompleks yazılımı programlayan Xerox kuruluşunundaki her bir çalışanı gönülden tebrik ediyor ve insanlık adına yaptıkları bu güzel çalışma için onlara teşekkür ediyoruz. 🙂

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap